Charakterystyka lamp do powieszenia nad obrazami

Lampy do powieszenia nad obrazami przyczyniają się do ich ciekawej ekspozycji. Dzięki nim nawet po zapadnięciu zmroku nie znikną z oczu, a wręcz przeciwnie – zostaną efektywnie wyeksponowane. Jakie lampy sprawdzą się nad tego typu dekoracjami? Czy lepszy będzie kinkiet, lampa stojąca, a może żyrandol lub reflektor? Dowiedz się, jaki rodzaj lampy nad obraz sprawdzi się u ciebie najlepiej.

oswietlenie-obrazy

Lampy nad obrazy – czemu warto je zamontować? 

Obrazy to atrakcyjne ozdoby, które po zmroku mogą stać się w ogóle niedostrzegalne. Aby jednak niezależnie od pory dnia w pełni móc je podziwiać, warto zadbać o ich podświetlenie. Dzięki lampom dekoracyjnym dającym stonowane, punktowe światło można stworzyć niebywałą atmosferę, która wyróżni obraz. Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju oświetlenia będzie ono w sposób delikatny przykuwać uwagę do ważnego elementu. Ponadto, oświetlenie dekoracyjne umożliwia stworzenie we wnętrzu eleganckiej atmosfery, a także wpływa na jego przestronność – lampy nad obrazy optycznie powiększają wnętrze. Montaż oświetlenia nad obrazami wzmacnia wrażenie, które ogólnie wywiera dana aranżacja pomieszczenia, dlatego jeśli zależy ci na spotęgowaniu go, warto użyć lamp dekoracyjnych. Tego typu oświetlenie sprawdzi się także do podświetlenia fotografii, plakatów, pamiątek rodzinnych i innych dekoracji.

Wybór lampy: Kinkiet, lampa stojąca, a może żyrandol lub reflektor?

Idealną lampą do powieszenia nad obrazem jest kinkiet, który często wyposażony jest także w taśmę LED. Ten rodzaj oświetlenia nie tylko ładnie wygląda, ale również jest na tyle mocne, że może stanowić jedyne źródło światła. Często montuje się je na wysięgniku lub bezpośrednio na ścianie. Innym sposobem wyeksponowania obrazy jest lampa stojąca na podłodze, która stanowi najprostsze rozwiązanie. Aby oświetlić obraz równomiernie należy postawić tego typu lampy po obu stronach dzieła – żarówki powinny mieć moc 60-100 watów.

Inną opcją jest żyrandol, który zapewnia mocne oświetlenie górne. Podczas wyboru warto pamiętać, aby jego kolor, a także materiał pasował zarówno do charakteru, jak i ramy obrazu – mówi specjalista ze Strefy Światła z Węgrowa.

Do lamp dekoracyjnych wieszanych nad obrazem zalicza się również małe reflektory, które można postawić zarówno na podłodze, jak i zamontować na ścianie. Warto pamiętać, że tego typu rozwiązanie oświetla dzieło światłem strumieniowym, jednak nie rozjaśnia całego pomieszczenia. Ciekawym sposobem na podświetlenie dekoracji jest również oświetlenie linkowe i szynowe, które sprawdzi się podczas ekspozycji zarówno obrazów, jak i plakatów oraz innych dekoracji.