Charakterystyka akacji indyjskiej

Akacja indyjska to jedno z drzew, które oddają wielkie zasługi branży meblarskiej. Jej drewno jest doskonałym materiałem na meble. Czym charakteryzuje się akacja indyjska i z czego wynika jej popularność w charakterze tworzywa meblarskiego? Poznajmy bliżej to drzewo, aby odkryć jego tajemnicę i lepiej zrozumieć rolę, jaką odgrywa przy produkcji mebli używanych na całym świecie.

Drzewo akacjowe – charakterystyka

Akacja, w języku łacińskim „acacia”, jest drzewem należącym do rodziny bobowatych. Liczbę gatunków szacuje się na jakieś 1300, a zatem jest to rodzina bardzo bogata i zróżnicowana. Akacje dobrze czują się w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Można je znaleźć w Afryce, Ameryce i Azji.

Wśród takiej różnorodności gatunków akacji znajdują się rośliny przybierające bardzo różne formy. Te, które interesują nas szczególnie w tym tekście, czyli akacje indyjskie, potrafią sięgać nawet 25 metrów wysokości. Z uwagi na wyjątkowe walory wizualne oraz dużą gęstość drewno akacji indyjskiej często jest materiałem, z którego wykonuje się meble kolonialne.

Drewno akacji indyjskiej

Jak zostało nadmienione, drewno akacjowe jest gęste, a przez to dosyć ciężkie. Cechuje się jednak dużą odpornością na takie czynniki, jak np. wilgoć, czego nie można powiedzieć o gatunkach europejskich, które są porowate, lekkie i nasiąkliwe. Akacja indyjska daje się z łatwością frezować i toczyć, ale wbicie w nią gwoździa nie jest prostą sprawą; z tej przyczyny łączenia tego typu powinny być poprzedzane nawiertami.

Drewno akacji indyjskiej schnie dość powoli, ale dokładnie. Nad procesem suszenia trzeba czuwać, aby kontrolować, czy nie dochodzi do wypaczania i odkształceń.

O tym, jak wiele fantastycznych rzeczy można zrobić z drzewa akacjowego i jak pięknie się ono prezentuje, najprościej przekonać się, wchodząc na stronę www.mebleramadan.pl. Oferowane tam meble kolonialne w ogromnym wyborze bardzo często są tworzone właśnie z drewna akacji indyjskiej. Niezwykle efektowne, ale też trwałe meble są piękną inwestycją w niepowtarzalny klimat domu.