Aranżacja salonu w stylu Art Déco. Jakie tkaniny pasują do takiego wystroju?

Aranżacje wnętrz nawiązujące do stylu różnych wcześniejszych epok są coraz modniejsze i częściej stosowane. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza styl Art Déco, którego różne elementy są chętnie wprowadzane do powstających współcześnie projektów urządzania wnętrz. Ważny dodatek dopełniający kompozycji stanowią dobrze dobrane tkaniny dekoracyjne.

zasłony

Co warto wiedzieć o aranżacjach wnętrz w stylu Art Déco?

Wystrój wnętrz, podobnie jak wszystkie inne dziedziny życia, ulega ciągłym przemianom związanym z pojawianiem się nowych trendów w sztuce czy architekturze. Ustawiczne zmiany nie zachodzą jednak w próżni, a inspiracje biorą się zarówno z nowych pomysłów, jak i odwołań do przeszłości. Można nawet zauważyć, że dzisiejsze czasy cechuje daleko posunięty eklektyzm i bardzo często zdarza się współistnienie nawet kilku równie ciekawych mód. Jednym z nowszych zjawisk, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, jest odkrycie na nowo królującego w latach 20. XX wieku stylu Art Déco. Współczesne zapożyczenia z tej epoki to bardzo ciekawe urozmaicenie powstających aranżacji, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i wykorzystywane we wnętrzach tkaniny.

Żeby móc w pełni ocenić zmianę, jaką było Art Déco w dziedzinie wzornictwa trzeba przypomnieć sobie secesję, z jej nieregularnościami, rozbudowaną ornamentyką i skłonnością do przesady, która w wielu przypadkach przybierała formy przywodzące na myśl klasyczny barok. Nowy styl charakteryzował się więc przede wszystkim tym, czego brakowało we wcześniejszym okresie – dążeniem do uporządkowania i planowania. Tym, co najbardziej rzuca się w oczy, jest fascynacja geometrią, co łatwo zrozumieć, zdając sobie sprawę, że niewiele wcześniej znakomicie rozwijał się w Europie kubizm, a Art Déco pełnymi garściami czerpało z dorobku wiedeńskiej secesji i jej fascynacji geometryzmem – wyjaśnia przedstawicielka firmy Szyte Wnętrza, która specjalizuje się doborze tekstyliów.

Art Déco to nie tylko wpływ na architekturę czy projektowanie mebli, ale również duże zmiany, jeśli chodzi o tkaniny. Patrząc z dzisiejszej perspektywy łatwo zaobserwować dwa podejścia, z których jedno wiązało się z szerokim czerpaniem z geometrii i wykorzystywaniem motywów prostych figur – trójkątów, kwadratów czy kół, a także tworzeniem wzorów bardziej złożonych, ale zawsze uporządkowanych. Drugim podejściem obowiązującym w stylu Art Déco było korzystanie z tkanin jednobarwnych, które królowały zwłaszcza wśród materiałów obiciowych.

O czym warto pamiętać przy doborze tkanin do wnętrza w stylu Art Déco?

Współczesne wnętrza urządzane w stylu Art Déco to zwykle dość luźne odwołania do panującej wówczas mody. Dobór odpowiednich tkanin zarówno narzut, jak i specjalnie szytych zasłon czy dywanów powinien opierać się jednak w miarę możliwości na zasadach obowiązujących w tamtej epoce, choć wszelkie modyfikacje mogą również wzbogacić całą aranżację.

Dobrym pomysłem będzie z pewnością unikanie przesady w łączeniu ze sobą materiałów z geometrycznymi wzorami. Zbyt duża różnorodność może prowadzić do chaosu, który jest przeciwieństwem ducha tamtej epoki. Choć wzory tkanin utrzymanych w ówczesnej stylistyce mogą być różnorodne lub nawet kontrastowe, jeśli chodzi o barwy, to zestawianie ich ze sobą na sąsiadujących elementach, np. zasłon i ułożonego dywanu powinno być raczej ostrożne. Lepszym wyborem może być wykorzystanie tkanin bardziej jednolitych, ponieważ w takim przypadku trudniej o popełnienie błędu.

We wnętrzach Art Déco zwykle dobrze sprawdzą się tkaniny w dość wyrazistych kolorach, jednak ich paleta powinna być raczej ograniczona. Jeśli wystrój ma nawiązywać raczej do wnętrz wzorowanych na stylizacjach hollywoodzkich z tamtego okresu, nie będzie przesadą użycie ciężkich, lejących się tkanin, również ciemnych. Ciekawym rozwiązaniem będą materiały ze złotymi geometrycznymi wstawkami, tak charakterystycznymi dla stosowanego wzornictwa.

Jeśli aranżacja ma być bliższa tradycji polskiego Art Déco, to warto pamiętać, że często wykorzystywanym wówczas elementem były kilimy wzorowane na tradycyjnym rękodziele. Jeśli użyte tkaniny będą zawierały podobne wzory i barwy, można być pewnym, że będą stanowiły znakomite uzupełnienie całego wystroju.

śr. ocena 0 / głosów 0