Właściwości i zastosowanie ław kominowych

Ławy kominowe mają za zadanie ułatwić kominiarzowi dostanie się do komina. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które chroni zarówno kominiarza, jak i naszą dachówkę. Ławy kominowe są dziś dostępne w wielu różnych wariantach – wiele z nich jest niemal niewidocznych, dlatego nie musimy obawiać się, że takie rozwiązanie zaburzy estetykę naszego domu. Co warto wiedzieć na temat ław kominowych?

lawy-kominowe

Charakterystyka ław kominowych

Ławy kominowe to akcesoria, które pozwalają bezpiecznie poruszać się po połaci dachu. Poza ławami kominowymi, podobna funkcję spełniają też stopnie kominowe. Z takich ław na naszym dachu możemy stworzyć system komunikacji, który pozwoli wygodnie i bezpiecznie dostać się do różnego rodzaju urządzeń kominowych i antenowych – przyda się więc nie tylko podczas corocznych wizyt kominiarza. Ławy kominowe mogą także stanowić dodatkową drogę ewakuacyjną w sytuacji zagrożenia. Dzięki nim można po prostu poruszać się po dachu bez żadnego dodatkowego sprzętu.

Wykonanie ław kominowych

Ławy kominowe wykonywane są ze stalowych krat zgrzewanych. Przed korozją najczęściej chroni je warstwa ocynku. Na dachu takie ławy są montowane za pomocą wsporników. Wsporniki te składają się z dwóch elementów – jedną cześć przykręcamy do krokwi dachowej lub do dodatkowych łat, specjalnymi wkrętami do drewna. Drugą przymocowujemy do dachu ławę lub stopień kominiarki. W ten sposób stopnie są solidnie przymocowane i można się po nich poruszać bez obaw, a w sytuacji, w której będziemy z jakiegoś powodu chcieli je wymienić, po prostu odkręcamy część sporników. Nowoczesne ławy kominowe są estetyczne i nie rzucają się w oczy, jeśli jednak nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, mogą szybko paść ofiarą korozji. Dlatego kupujmy ławy kominiarskie tylko od sprawdzonych dostawców – akcesoria dachowe najwyższej jakości znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Kasprzak-Olma s.c. Schody i wycieraczki metalowe, kraty pomostowe.

Kiedy zamontować ławy kominiarskie?

O ławach kominiarskich powinniśmy pomyśleć już na etapie budowy domu. Ponieważ najbezpieczniej jest umocować je bezpośrednio na krokwi dachu, powinniśmy zrobić to w momencie, w którym dach powstaje. Wykonywanie później remontu, tylko w celu założenia na dachu ław dla kominiarza nie ma sensu. Jeśli jednak nasz dach przechodzi gruntowny remont, to warto przy okazji stworzyć taką bezpieczną drogę do poruszania się po nim. Pamiętajmy, że takie ławy kominowe zapewniają duże bezpieczeństwo i mają znacznie więcej zastosowań niż tylko przegląd kominiarza.

śr. ocena 5 / głosów 5