W jaki sposób działają blokady okienne?

Blokady okienne mogą spełniać wiele funkcji. Chronią okna przed otwarciem z zewnątrz przez włamywacza, od wewnątrz uniemożliwiają otwarcie przez dziecko, a blokada szerokości okna pozwala na wietrznie mieszkania, z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa, także dla czworonożnych domowników. Jak działają blokady okienne i jakie ich rodzaje możemy wyróżnić?

Blokada okienna - klamka zabezpieczona przyciskiem

Blokady okienne chronią głównie najmłodszych domowników i zwierzęta. Nie pozwalają na otwarcie okna zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz, z jednoczesnym zachowaniem funkcjonalności i możliwości wietrzenia mieszkania.

W jaki sposób działają oraz kiedy przydają się blokady okienne?

Blokada okienna ma za zadanie uniemożliwić całkowite otwarcie okna lub tylko dać możliwość otworzenia go do określonej szerokości. Blokady okienne mogą mieć różne formy – od blokad montowanych w klamce, po blokady magnetyczne montowane w rowku okuciowym. Przydają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest chronienie okien przed niekontrolowanym otwarciem – czy to z zewnątrz, czy od wewnątrz pomieszczenia. Zapewniają bezpieczeństwo, chronią przed możliwością włamania, a także przed wypadnięciem z okna małych dzieci lub zwierząt, takich jak koty.

Blokady uniemożliwiające otwarcie okna

Jednym z rozwiązań stosowanym do zabezpieczania okien są blokady, które uniemożliwiają otwarcie okna. Konieczne jest zwolnienie blokady – tylko wówczas okno będzie można otworzyć. Innym, ciekawym rozwiązaniem są blokady z możliwością uchylenia okna – nie da się go otworzyć całkowicie, możliwe jest tylko uchylenie od góry.

Zazwyczaj wykorzystuje się do tego klamki okienne z zamkiem, które można odblokować wyłącznie za pomocą kluczyka. Innym rozwiązaniem jest klamka zabezpieczona przyciskiem. Tylko mocne wciśnięcie przycisku pozwoli na otwarcie lub uchylenie okna. Jest to rozwiązanie bezpieczne jeśli mamy małe dzieci lub koty – jednak uchylone okno również może stanowić dla nich niebezpieczeństwo.

Blokada uchyłu okna

Jeśli nie chcemy rezygnować z możliwości otworzenia okna w dowolnym momencie (a w przypadku klamek zamykanych na klucz może istnieć konieczność poszukania zagubionego kluczyka) warto rozważyć blokadę uchyłu okna. Zasada działania blokady magnetycznej jest bardzo prosta. Umożliwia otwarcie okna wyłącznie na określoną szerokość. Szpara jest zbyt mała, by wydostało się przez nią dziecko lub kot, natomiast na tyle duża, aby można było skutecznie przewietrzyć mieszkanie. Tego typu rozwiązanie oferuje firma WINDYY. Można je znaleźć w ofercie sklepu internetowego TORYS. Możliwość zablokowania okna w dowolnym położeniu i pełna stabilizacja zapewni przewiew nawet w wietrzne dni, bez trzaskania okien o ramy okienne.

śr. ocena 5 / głosów 1