System wykrywania dwutlenku węgla

Czad to podstępny zabójca, który w krótkim czasie niepostrzeżenie potrafi zabić wiele osób. Ulatnianie się czadu to realne zagrożenie, o którego skutkach słyszymy zwłaszcza zimą, kiedy uruchamiane są pozbawione nadzoru piecyki i kominki. Jak wykryć bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz? Są na to skuteczne sposoby. Systemy wykrywania dwutlenku węgla to inwestycja, która ratuje życie.

Co to jest czad?

Czad to potoczna nazwa tlenku węgla. Jest to silnie toksyczny związek węgla i tlenu. Ponieważ jest bezbarwny, bezwonny i niedrażniący, nie możemy go wykryć zmysłami. O jego działaniu przekonujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Zatrucie tlenkiem węgla może być śmiertelne. W naturze pojawia się jako składnik gazów kopalnianych. W naszym otoczeniu powstaje jako produkt niecałkowitego spalania węgla. Może się wytworzyć na skutek wady w piecykach i kuchenkach gazowych, a także w kominkach. Dlatego wszelkie urządzenia, w których powstaje ogień, powinny być kontrolowane pod względem sprawności, podobnie jak kominy oraz wentylacja.

Czujniki czadu

Z powodu zagrożenia, jakie stanowi czad, coraz więcej osób decyduje się systemy wykrywania tlenku węgla. Ostrzegają one o podniesionych wartościach czadu w powietrzu w domu. Aby czujnik czadu spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio umiejscowiony. Jeżeli budynek jest duży, a system ma służyć nie jednemu domowi, a np. w całym biurowcu, instalację należy zlecić firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie, może to być np. przedsiębiorstwo Telka.

Zasada działania czujnika tlenku węgla jest bardzo prosta. Działa tu ogniwo elektrochemiczne, na którym zachodzi utlenianie tlenku węgla, a to wywołuje przepływ prądu. Wraz ze stężeniem tlenku węgla zaczyna rosnąć natężenie prądu. Gdy przekroczy stan alarmowy, urządzenie wydaje przenikliwy dźwięk, aby zaalarmować osoby pozostające w pobliżu.

Dobry czujnik czadu można poznać przede wszystkim po tym, że spełnia normę EN-50291. Powinien wykrywać nawet minimalną ilość tlenku węgla, która nie stanowi zagrożenia dla życia. Na rynku jest obecnie wiele czujników, a ich ceny są przystępne. Trzeba jednak kierować się przede wszystkim jakością i wybierać produkty atestowane oraz z gwarancją sprawnego działania. Tylko one są w stanie zapewnić nam i naszym rodzinom bezpieczeństwo.