W jaki sposób przygotować klimatyzację do sezonu wiosenno-letniego?

Klimatyzatory to urządzenia jak każde inne – dlatego mogą się psuć oraz – z racji ich funkcji – ulec zanieczyszczeniom. Z tego względu, zanim zrobi się ciepło i znowu będziemy chcieli uruchomić klimatyzację, powinniśmy ją właściwie przygotować do nowego sezonu wiosenno-letniego. W jaki sposób to zrobić, aby powietrze było chłodne, świeże i pozbawione szkodzących zdrowiu nieczystości?

Jakie bakterie mogą rozwijać się w nieczyszczonych klimatyzatorach?

Zanim podamy wskazówki, w jaki sposób czyścić klimatyzatory, musimy pokazać, jak bardzo jest to niezbędne. W nieserwisowanych i zaniedbanych klimatyzatorach rozwija się wiele bakterii, które mogą mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu. Do najczęściej występujących zaliczają się: Legionella pneumophila, Pałeczka okrężnicy oraz ropy błękitnej, Gronkowiec złocisty, a nawet Paciorkowiec kałowy. Poza bakteriami w urządzeniach mogą zagnieździć się grzyby, a dokładniej Kropidlak czarny oraz Candida Albicans. Teraz powinniśmy być przekonani, że każda klimatyzacja wymaga solidnego przygotowania do sezonu wiosennego. Tym bardziej, że w wyniku zakażeń wspomnianymi bakteriami i grzybami, odnotowano już śmiertelne przypadki – przestrzega nasz rozmówca z Hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

W jaki sposób czyścić klimatyzatory?

Czyszczenie klimatyzatorów powinniśmy rozpocząć od filtra. To tam gromadzi się większość zanieczyszczeń, ponieważ jako pierwszy styka się z zanieczyszczonym powietrzem. Filtr należy umyć pod bieżącą wodą z użyciem mydła, a potem spłukać specjalnym środkiem bakteriobójczym. Jeśli zaś nasz klimatyzator wykorzystuje filtry jednorazowe, konieczna jest ich wymiana. Jednak nie na filtrach gromadzą się najgorsze zanieczyszczenia, ale na tacy skroplin. Panuje tam wysoka temperatura oraz nieustanna wilgoć, dlatego rozwijają się szkodliwe drobnoustroje. Tacę należy również dokładnie umyć przy użyciu środków zapobiegających grzybom i bakteriom. W następnej kolejności wykonujemy dezynfekcję parownika. Ponadto, czyszczenia wymaga wentylator nadmuchowy parownika oraz skraplacz. Ten ostatni wymaga silnych środków, dlatego konieczne są okulary ochronne i rękawiczki. Kiedy zakończymy wykonywanie prac, potrzebne może być nabłyszczenie lakierowanych powierzchni. Później trzeba jeszcze sprawdzić działanie klimatyzatora i jego parametry chłodnicze. Jeśli nie chcemy samodzielnie podejmować się czyszczenia klimatyzacji, najlepiej skontaktować się z serwisem, który dokładnie przeprowadzi wszystkie wymagane czynności.