Rodzaje źródeł światła. Przegląd najczęściej stosowanych rozwiązań

Szukasz oświetlenia do swojego domu lub mieszkania? Wybór dostępnych rozwiązań jest całkiem spory. Poszczególne źródła światła różnią się między innymi pod względem działania, pobieranej mocy, efektywności świetlnej i wyglądu. Do podstawowych z nich należą: żarówki, świetlówki i diody LED. Wszystkie z nich opisujemy pokrótce poniżej. Zachęcamy do lektury.

Żarówki tradycyjne

Konwencjonalne źródło światła, bazujące na żarniku wolframowym. Emituje ciepłe światło i zapala się bez opóźnień. Może być sterowanie przy pomocy ściemniacza. Posiada klasyczne gwinty małe bądź duże. Niestety, wydajność świetlna żarówek tradycyjnych nie jest zbyt okazała. Tylko kilka procent pobieranej energii elektrycznej jest faktycznie przetwarzane na światło. Pozostała część przemienia się w ciepło. Żarówki nie są też tak trwałe jak inne źródła światła – świecą około 1000 godzin. Z uwagi na ograniczenia użytkowe są jednak dość tanie.

Żarówki halogenowe

Tak jak ich tradycyjne odpowiedniki, bazują na żarniku wolframowym. W bańce żarówki znajdują się jednak pary halogenków, które zwiększają wydajność żarówki nawet o kilkadziesiąt procent. Oznacza to, że takie samo natężenie oświetlenia uzyskamy przy żarówce o znacznie mniejszej mocy, a co za tym idzie pobierającej o wiele mniejszą ilość energii elektrycznej. Żarówki halogenowe emitują białe światło, zapalają się bez opóźnień, mogą być sterowane ściemniaczem (choć nie jest to zalecane z uwagi na osłabianie procesu regeneracji żarnika). Są zasilane napięciem sieciowym 230 V lub niskim – 6, 12 i 24-woltowym. Dysponują standardowymi gwintami małymi oraz dużymi, a także igłowym trzonkiem kołkowym. Trwałość ich pracy sięga 4000 godzin. Z uwagi na emisję szkodliwego dla oczu promieniowania ultrafioletowego, są zabezpieczane szkłem ochronnym. Coraz częściej zdarzają się jednak nowoczesne rozwiązania w oprawie otwartej. Ponieważ są to żarówki lepsze jakościowo, zapłacimy za nie nieco więcej niż za żarówkę tradycyjną.

Świetlówki kompaktowe

Źródło zasilania świetlówek kompaktowych stanowi luminofor na ściankach bańki szklanej, pobudzony poprzez promieniowanie UV powstałe od par rtęci występujących między elektrodami świetlówki. Barwa światła emitowanego przez świetlówkę zależy od zastosowanego luminoforu. Rozwiązania tego typu cechują się bardzo dużą skutecznością świetlną i trwałością – nawet do 15000 godzin. Jednocześnie, zużywają nawet 5 razy mniej energii elektrycznej niż żarówka tradycyjna, zachowując taką samą jakość oświetlenia. Zaopatrzone w gwinty małe i duże, mogą być też osadzone na trzonku kołowym. Istnieje możliwość nabycia wersji z układem zapłonowym wraz ze statecznikiem i zapłonnikiem klasycznym lub elektronicznym. Świetlówka wyposażona w standardowy układ zapłonowy zapala się po krótkim czasie z lekkim migotaniem, natomiast odmiany z układem elektronicznym zapalają się natychmiastowo i bezgłośnie. Niektóre świetlówki wymagają pewnego czasu na wystygnięcie, zatem nie wolno włączać ich tuż po wyłączeniu. Należy odczekać od kilkunastu sekund do kilku minut (zależnie od typu świetlówki). Pełna sprawność świetlówki kompaktowej jest osiągana po kilku minutach od włączenia.

Diody LED

Źródło światła cieszące się coraz większą popularnością, między innymi przez wzgląd na swoje walory energooszczędne.

Praca diody wynika z przemian energetycznych na poziomie atomowym, które zachodzą w półprzewodnikach krzemu. Za sprawą specjalnych właściwości półprzewodników, wzbudzone przez prąd elektryczny atomy działają w sposób, prowadzący do wydzielania światła. Proces ten jest określany terminem elektroluminescencji – objaśnia ekspert renomowanego sklepu z artykułami oświetleniowymi ELMAX-HURT Żywicki Sp.j.

Diody LED są źródłami światła o wysokiej wydajności. Na szczególną uwagę zasługuje ich wyjątkowa żywotność – nawet do 100000 godzin! Emitują światło monochromatyczne (jednobarwne). Barwa zależy od napięcia prądu, którym wzbudzana jest dana dioda.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Każde źródło światła ma swoje zalety i wady. Jeśli zależy nam na dużej oszczędności energii, najlepiej zrobimy decydując się na rozwiązania takie jak świetlówka kompaktowa czy dioda LED. Są one nieco droższe od żarówek tradycyjnych, ale w dłuższej perspektywie okazują się bardziej opłacalne ekonomicznie. Dzięki większej żywotności, nie musimy ich też często wymieniać. Stanowi to istotny atut w obiektach wielkopowierzchniowych – biurowych czy przemysłowych, gdzie proces wymiany pochłania sporą ilość czasu. Jeśli nadal nie wiesz na jaki typ źródła światła się zdecydować, poradź się fachowców. Specjaliści sklepów z artykułami elektryczno-oświetleniowymi służą kompleksową pomocą i wsparciem.