Rodzaje kotłów na paliwa stałe

Bardzo wielu właścicieli domów w Polsce wykorzystuje do ogrzewania swoich nieruchomości paliwa stałe, takie jak węgiel, drewno czy ekogroszek. Do ich spalania wykorzystuje się kotły, które podzielić możemy na dwa rodzaje: kotły górnego oraz kotły dolnego spalania.

Kotły górnego spalania

Stanowią one przytłaczającą większość rynku kotłów na paliwa stałe – blisko 75% rynku nowych urządzeń to właśnie kotły górnego spalania. Za tak wielką popularnością stoi przede wszystkim cena – kotły tego rodzaju są bardzo tanie, mają prostą konstrukcję i rzadko się psują, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Ponadto kotły górnego spalania mogą być wykorzystane do spalania wielu rodzajów paliwa – węgla o różnym uziarnieniu, koksu oraz drewna. Jednak zalety są równoważone przez poważne wady – niską efektywność spalania połączoną z potężnym kopceniem. Kopcenie jest skutkiem sposobu, w jaki zachodzi spalanie paliwa, nazywanego fachowo spalaniem przeciwprądowym – rozpalana jest cała objętość zasypu, zatem im więc paliwa znajdzie się w komorze spalania, tym większa ilość spalin. Można sobie z tą niedogodnością poradzić stosując spalanie sposobem współprądowym, polegającym na rozpalaniu zasypu od góry i wstępnym wypaleniu zawartych w nim substancji lotnych. Niestety, taka metoda oznacza konieczność rozpalania kotła przy każdym kolejnym załadunku paliwa.

Kotły dolnego spalania

Ten rodzaj kotłów jest droższy, dlatego znacznie mniej popularny na rynku. Mimo to inwestycja ta jest bardziej opłacalna, gdyż paliwo spalane jest z dużo wyższą efektywnością. Ponadto spalanie domyślnie zachodzi sposobem współprądowym, a to oznacza mniejszą ilość spalin oraz brak konieczności cyklicznego rozpalania nowego ładunku paliwa. Poza ceną kotły dolnego spalania mają jedną istotną wadę – nie radzą sobie równie dobrze z różnymi rodzajami paliwa. Zaleca się spalanie w nich węgla typu 31.2, 32.1 lub 32.

Szeroki wybór kotłów przeznaczonych do spalania różnego rodzaju paliwa stałych – węgiel, drewno, pelety, biomasę – znajdziemy w ofercie firmy Eko-Greń, działającej na polskim rynku już od 1990 roku.