Rodzaje bram garażowych

Różnice między poszczególnymi rodzajami bram garażowych wynikają z ich budowy oraz sposobu otwierania. Wybór bramy do garażu zależny jest od kilku czynników. Najważniejsze są możliwości instalacyjne, czyli przede wszystkim wysokość nadproża. Innymi istotnymi czynnikami są wielkość otworu wjazdowego, jego kształt i wysokość garażu. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne rodzaje bram.

brama garażowa

Bramy potrzebujące miejsca na otwarcie

Bramy uchylne, zwane inaczej płytowymi, należą do najbardziej popularnych. Są one mało praktyczne, ponieważ potrzebują odpowiedniej przestrzeni na swobodne otwarcie. Z tego powodu nie używa się ich w miejscach, gdzie wyjazd z garażu wychodzi bezpośrednio na ulicę. Często nie można w nich zamontować napędu. Mało funkcjonalnym typem bram garażowych, znanym przede wszystkim z dawnych zabudowań, są bramy rozwieralne. Producenci coraz częściej odchodzą od ich produkcji ze względu na niską praktyczność. Potrzebują one dużo miejsca na otwarcie, co znacznie ogranicza zakres ich stosowania. Przeważnie nie można w nich zamontować napędu elektrycznego. Bardziej sprawdzają się jako bramy w warsztatach i zakładach pracowniczych, gdzie jest duża przestrzeń na otwarcie, niż w zabudowaniach jednorodzinnych.

Zastosowanie bram przesuwnych

Prostą konstrukcją charakteryzują się także bramy przesuwne, które przeważnie są podwieszane. Ten rodzaj rzadko instaluje się w zabudowach indywidualnych. Stosuje się je głównie w firmach przemysłowych ze względu na sporą ilość miejsca, jaką potrzebują na otwarcie. W halach o sporym metrażu skrzydła wysuwają się wzdłuż ściany. Wyróżnia się bramy przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, co ma wpływ na sposób otwierania. Jedno skrzydło potrzebuje znaczącego miejsca po jednej ze stron otworu garażowego. Dwa skrzydła dzielą tę przestrzeń na obie strony. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku otworów garażowych o dużej szerokości.

Funkcjonalne bramy segmentowe i roletowe

Bramy segmentowe, zwane także sekcyjnymi, charakteryzują się tym, że nie zajmują miejsca na zewnątrz podczas otwierania. Wyróżnia się modele górne i boczne. Bramy segmentowe z zamocowaniem górnym poruszają się po prowadnicach umieszczonych pod sufitem. Z kolei w bramach segmentowych bocznych prowadnice są poprowadzone na ścianie. Są one montowane np. w garażach z łukowym nadprożem.

Ekspert z firmy Wesa w Tanowie tłumaczy: Bramy roletowe lub rolowane mają sposób działania zbliżony do okiennej rolety – poszczególne segmenty nawijają się na wał nawojowy, który schowany jest w skrzynce. Dzięki temu nie potrzebują one miejsca na otwarcie ani przestrzeni pod sufitem.  

śr. ocena 5 / głosów 2