Przed czym chronią nas rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to często stosowany dodatek, który może znacznie podnieść komfort korzystania z budynku. Rolety, poza korzystnym wpływem na właściwości użytkowe domu czy obiektu użytkowego są również estetycznym uzupełnieniem wyglądu elewacji, a zarazem wrażenia, jakie wywiera cały budynek.

Rolety zewnętrzne

Dlaczego rolety zewnętrzne są dobrym uzupełnieniem nowoczesnych okien i drzwi?

Okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe są ważnym elementem każdego budynku, ponieważ zapewniają odpowiednie nasłonecznienie wnętrza, dają możliwość wietrzenia, a także oferują widok na okolicę. Niestety przeszklenia to miejsca, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, a duże szklane powierzchnie powodują utratę ciepła w okresach chłodniejszych oraz zbytnie nagrzewanie się wnętrza latem. To przez nie do środka pomieszczeń dociera również hałas powodowany ruchem ulicznym, znajdującymi się w pobliżu zakładami usługowymi, produkcyjnymi czy sklepami  – wyjaśnia przedstawiciel firmy Okno-Pl, która specjalizuje się w dostarczaniu i montażu okien, drzwi i osłon okiennych.

Nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa pozwala na ograniczenie stopnia, w jakim podobne uciążliwości – niebezpieczeństwo włamania i kradzieży, nagrzewanie lub wychładzanie, a także duże natężenie dźwięków na zewnątrz – oddziałują na komfort korzystania z budynku. Niestety, nawet okna o najlepszych parametrach użytkowych nie zawsze są w stanie zabezpieczyć użytkowników przed wpływem wszystkich niedogodności. Wynika to w dużej mierze z funkcjonalności samych okien i drzwi – żeby światło mogło skutecznie oświetlać wnętrze w ciągu dnia, okno musi przepuszczać odpowiednią ilość promieni, co siłą rzeczy wiąże się, ze wzrostem temperatury – a także z ograniczeń fizycznych. Duża płaska powierzchnia szyb jest sztywna, więc rozchodzące się na zewnątrz fale dźwiękowe nie są przez nie pochłaniane, a rozchodzą w ich strukturze, przedostając się następnie do środka.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z uciążliwościami powodowanymi przez przenikanie przez okna i drzwi hałasu, promieniowania cieplnego oraz podatnością na zniszczenie jest zastosowanie zewnętrznych osłon, które w dużej mierze eliminują tego rodzaju problemy. Najskuteczniejszą metodą na walkę z takimi niedogodnościami są estetyczne i wytrzymałe zewnętrzne rolety okienne.

Działanie i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to połączone ze sobą metalowe lamele, które dzięki odpowiednio wyprofilowanym elementom mocującym mogą się zaginać, a tym samym unosić, dzięki nawijaniu na umieszczony w kasecie bęben. Złączone ze sobą lamelki poruszają się po zamontowanych po bokach prowadnicach, które zapewniają odpowiednią sztywność i unieruchamiają całość po opuszczeniu. Rolety zewnętrzne mogą być podnoszone i opuszczane ręcznie, jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika elektrycznego obracającego bęben. W takim przypadku mechanizm może być sterowany przy pomocy podłączonego przewodami przycisku albo bezprzewodowo, drogą radiową.

Rolety zewnętrzne są oferowane w wersjach nadstawnych, które są montowane w ścianie otaczającej otwór okienny lub bezpośrednio na elewacji. To pierwsze rozwiązanie jest możliwe do zastosowania podczas wznoszenia budynku lub przy okazji remontu, np. związanego z wymianą okien. Z drugiej opcji korzysta się zazwyczaj w budynkach już istniejących, nie wymaga ona bowiem większych ingerencji w strukturę ścian.

Konstrukcja oraz zastosowany materiał i sposób montażu sprawia, że rolety zewnętrzne to znakomity sposób na wyeliminowanie problemów wynikających ze specyfiki okien i przeszklonych drzwi. Metalowa budowa rolet powoduje, że są one dość trudne do uszkodzenia, przez co chronią szyby i zmniejszają ryzyko rozbicia, a zarazem włamania. Sforsowanie rolet wymaga użycia hałaśliwych narzędzi i zabiera sporo czasu, co sprawia, że potencjalni przestępcy zwykle rezygnują z podejmowania prób wtargnięcia do środka.

Rolety zewnętrzne pomagają również w ograniczeniu docierającego do wnętrza hałasu, ponieważ stanowią dodatkową barierę dla rozchodzących się w powietrzu fal dźwiękowych i znacznie redukują ich ilość, która dociera do powierzchni szyby. Zaciągnięta roleta zewnętrzna to również dodatkowa osłona termiczna. Sprawia ona, że powietrze znajdujące się między lamelkami a szybę staje się kolejnym izolatorem, a promienie światła nie padają bezpośrednio na okno, dzięki czemu powierzchnia szkła się nie rozgrzewa.

Nowoczesne rolety mają również różne inne zalety. Jedną z nich jest możliwość zamontowania w nich dodatkowej zwijanej moskitiery, która zabezpiecza wnętrze budynku przed uciążliwymi owadami. Wytrzymała siatka zatrzymuje nie tylko wlatujące do wnętrza ćmy, muchy i komary, ale również chroni przed niebezpiecznymi dla osób uczulonych osami, pszczołami i szerszeniami. Ponieważ moskitiera jest nawijana na oddzielny bęben, może być wykorzystywana niezależnie od tego czy użytkownik decyduje się na opuszczenie rolet, czy też nie.

śr. ocena 0 / głosów 0