Zasady działania kosiarek tylno-bocznych

Z pewnością mechanizm kosiarki tylno-bocznej i szczegóły jego budowy mogą same w sobie być ciekawym tematem do rozważań, lecz są to zagadnienia, którymi raczej będą się interesowali konstruktorzy maszyn i ich serwisanci. Dla użytkownika takiego urządzenia ważna jest przede wszystkim jego funkcjonalność, a więc to, jakie nim prace można wykonywać, czy łatwo i jak się je obsługuje, jego trwałość i odporność na duże przeciążenia.

Co kryje za sobą określenie „kosiarka tylno-boczna”?

Kosić można bardzo wiele różnego rodzaju roślin i to często na bardzo zróżnicowanych pod względem ukształtowania obszarach. Nie zawsze niestety są to jednolite pod względem strukturalnym uprawy zbożowe czy czyste łąki i nie zawsze teren, na którym kosiarki pracują, jest płaski i równy. Tak, jak nie istnieje jedna uniwersalna maszyna budowlana, która zrobi wszystko na budowie, tak i nie istnieje kosiarka, którą można wszystko i wszędzie skosić. Kosiarki tylno-boczne to takie urządzenia, które mogą pracować w ekstremalnie trudnych warunkach. Są to oczywiście maszyny doczepiane do ciągnika rolniczego, a ten jak wiadomo, mimo swej siły, sprawności i uniwersalności wszędzie nie wjedzie. To w takich niedostępnych dla samego ciągnika miejscach mogą operować kosiarki tylno-boczne. Zasadniczą cechę konstrukcji tej maszyny właściwie wystarczająco precyzyjnie wyjaśnia jej nazwa. Jest to urządzenie mocowane z tyłu ciągnika przy pomocy ruchomego wysięgnika, który prowadzi je w bocznej, równoległej w stosunku do kierunku ruchu ciągnika linii. Odległość, na którą można wysuwać w bok kosiarkę, zależy od rodzaju konstrukcji i długości wysięgnika (pantografu). Organ urabiający tej maszyny można ustawiać pod różnym kątem w stosunku do poziomu. O zastosowaniach tylno-bocznych kosiarek opowiadano nam w firmie ORKAN z miejscowości Celiny Przesławickie koło Miechowa w woj. małopolskim.

Zastosowania kosiarek tylno-bocznych

Uważny czytelnik mógł zauważyć i zdziwić się, że nieco wyżej użyliśmy określenia „organ urabiający”, zamiast powiedzieć po prostu „część kosząca”. Rzecz w tym, że kosiarką tylno-boczną można nie tylko kosić, lecz także rozbijać i rozdrabniać nie tylko twarde badyle roślin zielnych, lecz nawet i sporej grubości gałęzie. Jest to niewątpliwie, oprócz możliwości operowania w trudnym terenie, najważniejsza zaleta tej maszyny, która czyni z niej narzędzie dalece bardziej funkcjonalne niż zwykłe kosiarki. Kosiarką tylno-boczną, w zależności od jej typu, można „obrabiać” nachylone pod dużym kątem skarpy i pobocza dróg, rowy, można nią karczować teren, przygotowywać glebę pod nasadzenia drzew czy rekultywować nieużytki rolne.

Wielostronność zastosowań kosiarek tylno-bocznych czyni z nich urządzenia chętnie wykorzystywane zarówno przez rolników, jak i wszelkiego rodzaju gminne i miejskie firmy oraz zakłady, zajmujące się porządkowaniem i konserwacją terenów zielonych, a także przez służby leśne.

śr. ocena 0 / głosów 0