Zalety kamienia ogrodowego

Kamienie ogrodowe to cenne elementy wyposażenia zielonych, przydomowych przestrzeni. Odpowiednio dobrane grysy i otoczaki nie są jedynie ciekawą ozdobą. Posiadają też szereg praktycznych właściwości (zatrzymywanie wody w glebie, ochrona korzeni przed skrajnymi temperaturami itp.). Nic dziwnego, że kamienne realizacje cieszą się rosnącą popularnością, podbijając serca właścicieli ogrodów w Polsce i innych krajach.

Estetyczna uniwersalność

Realizacje z kamienia ogrodowego wyróżniają się wyjątkową estetyką, niezależnie od typu zaplanowanej aranżacji. Gustowne grysy i otoczaki doskonale wpasowują się w miejscową roślinność, a także w architekturę i fasadę danego budynku. Do naszej dyspozycji pozostają kamienie o rozmaitych kształtach, kolorach oraz teksturach, odnajdujące się w stylizacjach klasycznych i nowoczesnych. Ogromnymi zasobami atrakcyjnych cenowo kamieni dekoracyjnych i ogrodowych dysponują profesjonalne składy oraz centra kamienia. Doskonały przykład stanowi centrum kamienia Stone Garden z województwa dolnośląskiego.

Praktyczne zalety

Grysy i otoczaki świetnie sprawdzają się w roli wykończenia dla rabat i ścieżek, a także jako alternatywa dla kostki brukowej. Kamienie tego typu nie rozsypują się na boki i nie odfruwają pod wpływem podmuchów wiatru. Co więcej, działają przeciw chwastom i bardzo dobrze przepuszczają wilgoć, w związku z czym gleba może oddychać bez żadnych przeszkód. Alejki usypane żwirem lub grysem wykazują właściwości drenażowe i nie tworzą kałuż. Kamień rozsypany w miejscach szczególnie podatnych na oddziaływanie promieni słonecznych chroni korzenie roślinne przed wahaniami oraz nagłymi skokami temperatury.

Łatwość pielęgnacji

Stosowanie kamienia dekoracyjnego jest bardzo proste. Zainwestowanie w specjalną matę umożliwia sprawne oddzielenie kamieni do gleby – na przykład przy pieleniu, dokonywaniu zmian w aranżacji ogrodu, przesadzaniu, dosadzaniu roślin itp. Nagromadzone na powierzchni kamienia liście, szyszki i inne zanieczyszczenia w sporej części można usunąć przy pomocy specjalnej dmuchawy. Aby kamienie zachowały swoje walory estetyczno-użytkowe, zaleca się również ich okresowe dosypywanie. Cienką warstwę kamyków nanosi się co kilka lat, w momencie gdy dotychczasowe kamienie opadły w głąb gruntu. Zadbana warstwa kamienia dekoracyjnego będzie służyć z powodzeniem przez bardzo długi czas.