Zakładanie oczka wodnego w ogrodzie

Zbiornik wodny w ogrodzie nie tylko wygląda zjawiskowo, ale ma też wiele innych zalet. Intensywnie nawilża otaczające powietrze, dzięki czemu oddychanie w jego pobliżu staje się łatwiejsze. Świetnie przyciąga też wszelkie pyłki i kurz, co jest bardzo pomocne dla alergików. Nie zapominajmy też o tym, że oczka wodne są środowiskiem życia dla wielu roślin i zwierząt. Podpowiadamy więc, o czym pamiętać podczas zakładania takiego zbiornika.

Jaka lokalizacja będzie dobra dla oczka wodnego?

Tych, którzy martwią się, że ich ogród jest zbyt mały na posiadanie oczka, zapewniamy, że do jego założenia nie jest konieczna rozległa działka. Warto jednak, aby ogród ten miał zróżnicowaną powierzchnię. Specjaliści z firmy Ogrody Jarocin twierdzą, że:

Oczko wodne powinno być stworzone w najniżej położonym miejscu, dzięki czemu będzie do niego spływać woda ze wszystkich, wyższych obszarów.

Pamiętajmy też, aby, budując oczko, dokładnie zapoznać się z rozmieszczeniem rur instalacyjnych w glebie, aby ich nie uszkodzić. W zależności od tego, jakie rośliny zasadzimy w zbiorniku, dobierzmy lokalizację tak, aby miały one dostęp do odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość światła przyspiesza parowanie wody i zmniejsza ilość tlenu, który jest niezbędny do życia rybom. Jeśli zależy nam na tym, aby w oczku wodnym mogły żyć zwierzęta, powinno znajdować się ono w dość ustronnym miejscu, z daleka od intensywnie uczęszczanych przez nas obszarów.

Z czego stworzyć oczko wodne w ogrodzie?

Aby poziom wody w zbiorniku nie zmniejszał się przez jej przenikanie do gleby, dno oczka musi zostać wyłożone odpowiednim materiałem. Można użyć do tego gliny, betonu czy odpowiedniej folii. Warto zaznaczyć, że tylko folia PCV daje możliwość dowolnego wyboru kształtu oczka wodnego w ogrodzie. Materiał ten jest ponadto tani i niezwykle wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku małych zbiorników, zazwyczaj używa się folii w jednej części, aby uniknąć łączeń, które mogą powodować utratę wody z oczka. Materiał przykrywa się kamieniami, żwirem lub piaskiem. Dodatkowym elementem oczka może być pompa oczyszczająca wodę. Zazwyczaj wymaga ona dostępu do źródła prądu, o czym warto pamiętać. Warto pamiętać także o roślinach, ponieważ roślinność w zbiorniku jest nie tylko piękną ozdobą, ale także natlenia wodę, co umożliwia rozwój innych organizmów, takich jak ryby. Rośliny dają również cień i schronienie dla zwierząt.

śr. ocena 5 / głosów 5