Zaczynamy uprawiać przydomowy ogród. Jakie narzędzia ręczne wybrać na początek?

Uprawa ogródka to zadanie nie tylko dla zaawansowanych ogrodników. Posiadanie pięknego ogrodu, działki lub skrawka zielonego balkonu może być również zasługą początkujących ogrodników. Pierwszy krok to zaopatrzenie się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, które są niezbędne do rozpoczęcia prac ogrodowych i osiągnięcia sukcesu w tym aspekcie. Podpowiadamy, w jakie narzędzia ręczne się zaopatrzyć, kiedy jest się początkującym ogrodnikiem.

narzędzia ogrodowe

Na co zwracać uwagę podczas wyboru narzędzi do ogrodu?

Narzędzia przede wszystkim powinny być solidne, bezpieczne i ergonomiczne. Podczas zakupu przydatne jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego są wykonane. Na rynku istnieją narzędzia z plastiku lub kompozytów, ale najczęściej polecane są stalowe z rączkami z mocnego drewna, które jako odpad nie zanieczyszczą środowiska. Dwa rodzaje stali – nierdzewna i węglowa – jakie występują w narzędziach charakteryzują się dużą wytrzymałością, lekkością oraz są idealne do wielokrotnego ostrzenia. Posiadają także powłokę antykorozyjną zapewniającą trwałość użytkowania na długie lata. Drewniane uchwyty najczęściej wykonane są z drewna jesionowego – twardego i bardzo estetycznego.

Szpadel – narzędzie wielozadaniowe

Szpadel jest obowiązkowym narzędziem ogrodniczym, przy pomocy którego wykonujemy takie prace ogrodowe, jak przekopywanie podłoża lub mieszanie nawozów i spulchnianie gleby. Szpadel jest narzędziem wielozadaniowym, może być także wykorzystany do różnych prac – od montowania słupów ogrodzeniowych po duplikację roślin.

Do małych przestrzeni balkonowych, skrzynek i donic oraz prac bezpośrednio na grządce polecamy krótkie łopatki ręczne, służące głównie do przesadzania roślin. Te niezwykle przydatne narzędzia dostępne są w sprzedaży z różnymi długościami trzonków, dostosowanymi do określonych potrzeb ogrodniczych. Idealnie, jeśli są ergonomicznie wyprofilowane i dostosowane do dłoni ogrodnika.  Drewniane uchwyty są gładkie, nieabsorbujące wody oraz mocno zamocowane na głowicy.

Nożyce i sekatory do przycinania roślin

Usuwanie obumarłych gałęzi i łodyg oraz kształtowanie architektury ogrodowej wiąże się z potrzebą posiadania nożyc do przycinania wysoko rosnących gałęzi i łodyg oraz wyrównywania żywopłotów. Nożyce nazywane również sekatorem dwuręcznym (nożycowym) są niezbędne do cięcia pędów roślin, których średnica wynosi do 50 mm. Dobór odpowiedniego sekatora jest bardzo ważny, ponieważ w zależności od rodzaju, charakteryzuje się mniejszą lub większą siłą nacisku.

Do codziennego przycinania mniejszych roślin niezbędny jest sekator jednoręczny. Wbrew pozorom to niewielkie narzędzie sprawia, że rośliny zyskują ładniejszy kształt, a także wyglądają na bardziej zagęszczone. Sekator jednoręczny jest przydatny w przypadku cienkich pędów, które mają około 30 mm. Istotne jest, aby sekator taki miał mechanizm zabezpieczający przed niekontrolowanym otwarciem i posiadał nakładkę na uchwytach zapewniającą komfort cieplny podczas pracy.

O ręcznych narzędziach ogrodniczych wypowiada się pracownik sklepu internetowego VictorysGarden.com

Ręczne narzędzia ogrodnicze zapewniają utrzymanie każdego ogrodu w bardzo dobrym stanie. Używają ich nie tylko profesjonaliści, ale również ogrodnicy początkujący, dopiero rozpoczynający przygodę z ogrodnictwem. Nic dziwnego, narzędzia ułatwiają pracę i sprawią, że zadbany ogród będzie budził zachwyt.

Grabie

Narzędziem, o którym nie można zapomnieć przy uprawie ogródka są grabie, które wykorzystuje się do oczyszczania trawnika z obumarłych roślin i liści, a także do wyrównywania ziemi – szczególnie podczas wiosennych oraz jesiennych porządków.

Sklepy ogrodnicze oferują grabie przeznaczone zarówno do liści, jak i do trawy. Różny kształt uzębienia czyni skuteczniejszymi zabiegi w ogrodzie i pozwala na wykorzystywanie ich zarówno do lekkich prac ogrodowych, jak i wyrównywania ziemi. W ofercie dostępnej na rynku można znaleźć grabki z krótką rączką, skierowane dla osób posiadających niewielkie grządki i kwietniki.

Motyki i pazurki

Zagrożeniem dla ogrodu są chwasty, które pozbawiają roślin cennych substancji odżywczych, w wyniku czego wolniej rosną. Aby temu zapobiec, należy użyć motyki lub stalowych pazurków, zwanych również kultywatorami,  które pozwalają na sprawne i dokładne odchwaszczenie roślin. Kultywatory nie tylko pomogą pozbyć się chwastów, ale również spulchnią glebę, naturalnie drenując ją w celu dostarczenia wody i soli mineralnych do głębiej usytuowanych części roślin.

Nóż i szpadel do wycinania obrzeży.

Niezwykle pomocne przy dbaniu o wygląd obrzeży i zielonych krawężników są noże i szpadle do obrzeży,  do skutecznego przycinania. Dzięki tym narzędziom, można szybko i bez wysiłku odgraniczyć trawnik od kwietnika lub zielonej grządki, zapobiegając ekspansji trawy, darni lub chwastów na obszary dedykowane uprawom.

Krzesełka ogrodnicze, torby i podkładki.

Piękny ogród kojarzy się nierzadko z ciężką pracą i bólem kręgosłupa. Mogą temu zapobiec dostępne na rynku krzesełka ogrodnicze z torbami – idealne do odpoczynku podczas pracy w ogrodzie. Do przydatnych toreb ogrodniczych i koszy można załadować narzędzia, potrzebne akcesoria i niezbędne rzeczy, które warto mieć pod ręką podczas prac. To również doskonały schowek na telefon, klucze lub spray na komary.

Z kolei specjalne, miękkie podkładki pod kolana nie tylko zabezpieczą przed brudem, ale zapewnią komfort cieplny i miękkie podłoże podczas wykonywania prac na kolanach lub w pozycji kucającej. 

śr. ocena 0 / głosów 0