Wąska działka. Projekt ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Idealna działka pod dom z ogrodem jest duża, pozbawiona nierówności terenu i regularna w kształcie. Najłatwiejsze w zagospodarowaniu są działki na planie kwadratu lub dużego prostokąta o zbliżonych długościach boków. Zdecydowanie trudniejsze jest założenie ogrodu na ograniczonej przestrzeni. Jak stworzyć piękny, a zarazem funkcjonalny ogród na wąskiej działce?

Choć zaaranżowanie wąskiego ogrodu nie jest najłatwiejsze, nie jest też niemożliwe. Wbrew pozorom nawet na takich terenach nie musimy ograniczać się do trawnika z zestawem mebli ogrodowych. Jeśli przy realizacji ogrodu posłużymy się solidnie opracowanym projektem, wprowadzone tu elementy nie będą sprawiały chaotycznego wrażenia, a nawet mogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Granice wąskiej działki

Podstawową kwestią przy pracy nad wąskim ogrodem jest ustalenie sposobu odgraniczenia jej od sąsiadów. Wiele zależy od tego, czy podwórko otoczone jest murkiem, płotem, siatką czy może nie posiada jeszcze wyraźnie zaznaczonych granic. Trwałe przegrody mogą posłużyć za podstawę dla zielonych ścian, które same w sobie będą ozdobą. Jeśli działka nie jest jeszcze ogrodzona, możemy wykorzystać w tym celu np. nasadzenia z iglaków.

Ogrodzenie tworzy ramę ogrodu, którą następnie należy wypełnić. W tym momencie warto zwrócić uwagę na orientację działki względem stron świata. Na niewielkich podwórkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mierzyć się z ograniczonym dostępem słonecznego światła. W sposób oczywisty wpływa to na dobór roślin, które powinny być odporne na mało sprzyjające warunki: dużą wilgotność i zacienienie. Warto zwrócić uwagę na lokalizację altany śmietnikowej, ogrodzenia i bramy wjazdowej oraz przebieg mediów na działce. Te elementy mogą w istotny sposób ograniczać możliwości projektowe inwestora, więc porada specjalisty – architekta krajobrazu może okazać się w tym wypadku niezbędna.

Organizacja przestrzeni w wąskim ogrodzie

Wąski ogród oznacza wyraźną dysproporcję, którą zakładając ogród będziemy starali się skorygować. W tym celu warto posłużyć się kilkoma sprawdzonymi trikami, które pozwolą optycznie zmienić ten niefortunny układ.

Dobrym pomysłem jest podzielenie ogrodu na kilka stref funkcjonalnych. Wyraźne oddzielenie miejsca do relaksu od rabatek kwiatowych czy warzywnych pozwoli na zachowanie porządku, tak bardzo potrzebnego na ograniczonej przestrzeni. Rzecz jasna niewskazane jest ustawianie dodatkowych przegród. Funkcję delimitacyjną może stanowić ławeczka bądź wąska ścieżka.

Ciągi komunikacyjne również mogą być wykorzystane dla „zmylenia oka”. Aby ogródek wydawał się większy i bardziej przestronny, warto ułożyć w nim krętą ścieżkę. Wąziutka dróżka, znikająca za wyższymi roślinami i wyłaniająca się znów w niespodziewanym miejscu sprawi, że nie tak łatwo będzie dostrzec, gdzie naprawdę kończy się ogródek.

Jeśli chcesz stworzyć zachwycający ogród przy swoim domu mimo drobnych niedoskonałości działki, koniecznie zwróć się po poradę specjalistów. Architekci zieleni z New Garden Style w Krakowie mogą pochwalić się sporym doświadczeniem w projektowaniu ogrodów w najbardziej wymagających warunkach na terenie całej Małopolski i Śląska. Inną ciekawą propozycją firmy są pojedyncze moduły ogrodu. W takim przypadku sam decydujesz, jakie elementy muszą koniecznie znaleźć się w twojej zielonej oazie.

śr. ocena 0 / głosów 0