Co warto wiedzieć o montażu fontanny ogrodowej?

Lubimy piękne ogrody. Przebywanie w nich pozytywnie nastraja, uspokaja i relaksuje. Zielony kolor zapewnia pozytywne samopoczucie. A jeżeli dodamy do tego szum wody, w której będą odbijać się promienie słoneczne – poczujemy się jak w raju. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż fontanny ogrodowej. O czym pamiętać, jeśli my również chcemy zapewnić sobie odrobinę luksusu?

ogród

 Rodzaje fontann ogrodowych

Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje fontann ogrodowych. Do bardzo popularnych należą fontanny pływające, umieszczone na stawie albo jeziorze. Nie potrzebują niecki, dlatego koszty są dużo mniejsze. Jako drugie warto wskazać fontanny ożywione, gdzie woda porusza się jak piłeczki do ping-ponga w ruchu. Są też fontanny muzyczne, działające w rytm dźwięków, kąpielowe, w których mogą chłodzić się ludzie oraz tzw. hydraulofony, zwane również organami wodnymi. Tych raczej nie zamontujemy we własnym ogrodzie, ale z chęcią je podziwiamy, kiedy spacerujemy po miejskich deptakach, np. w Lublinie.

Na jaką fontannę się zdecydować? Ilu klientów, tyle pomysłów na piękną aranżację zieleni wokół domu, a fontanna będzie bez wątpienia jej uwiecznieniem.

Montaż fontanny ogrodowej

Co powinniśmy wiedzieć na temat montażu fontanny ogrodowej? Zapytaliśmy o to naszego rozmówcę z firmy Fluidra Polska Sp. z o.o. we Wrocławiu: Bardzo ważnym elementem fontanny ogrodowej jest filtr. Woda przechodząca przez dysze nie może zawierać żadnych ciał stałych, które mogą zaburzyć jej działanie. Filtry zwykle umieszczane są w pompą w tej samej obudowie, jeśli nie, musimy zadbać o ich odpowiedni wybór. Budowa filtra powinna być jak najmniejsza, abyśmy mogli bez problemu zatuszować jej obecność roślinami ogrodowymi.

Ponadto, fontanna będzie sprawnie pracować, o ile zastosujemy wydajną pompę. Zależnie od jej mocy, będzie podnosić strumień wody na różną wysokość. Nie instalujmy starych pomp – te nowoczesne są zdecydowanie bardziej energooszczędne. Pamiętajmy, że przy głębokich albo zamulonych stawach nie sprawdzą się pompy ustawiane na samym dnie. Wtedy najlepiej jest zdecydować się na fontannę pływającą. Montaż innej fontanny nie ma w tym przypadku większego sensu.

Fontanna ogrodowa i jej zalety

Fontanny ogrodowe nie tylko zapewniają przyjemny nastrój. Wiąże się z nimi zdecydowanie więcej zalet:

  • Są miejscem świetnej zabawy nie tylko dla dzieciaków. Również dorośli lubią moczyć w nich dłonie i stopy w gorące, letnie dni,
  • Delikatnie szumią, zapewniając przyjazne efekty słuchowe,
  • Mają ładny wygląd i ubogacają ogrodowy krajobraz,
  • Nawilżają powietrze.
śr. ocena 5 / głosów 2