W jaki sposób zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne to ciekawy element wystroju ogrodu, cieszący się dużą popularnością. Choć wiele osób chciałoby widzieć go w swojej strefie zieleni, duża część rezygnuje już na starcie, obawiając się, że wykonanie oczka wodnego jest trudne i kosztowne. Nic bardziej mylnego! Oto sposób na swój własny niewielki akwen w ogrodzie.

oczko wodne

Oczko wodne – od czego zacząć?

Aby cieszyć się oczkiem wodnym, trzeba je wykopać. Prace te powinno poprzedzić rozplanowanie rozmiaru i kształtu. Można do tego użyć np. sznurka, a  nawet węża ogrodowego. Nie jest to zatem nic, czego nie byłoby w przeciętnym ogrodzie… Trzeba wiedzieć, że w najgłębszym miejscu akwen powinien mieć około 1 metra. Aby możliwe było nasadzenie roślinności wodnej, należy uformować półki na głębokości 60 cm i 30 cm o szerokości 30 cm. Tak powstałe schodki umożliwią posadzenie różnych roślin, które sprawią, że oczko będzie naturalne i klimatyczne. Krawędzie powinny być ukośne, a nie prostopadłe, aby nie dochodziło do osuwania się ziemi.

Następny etap to uszczelnienie dna. Jak podkreślają eksperci z firmy Thomas, ważne jest dokładne oczyszczenie go z kamieni, korzeni i innych niepożądanych elementów. Oczyszczoną ziemię należy ubić, tak aby była twarda. Następnie wysypujemy dno piaskiem – grubość warstwy to 5 cm. Potem wykładamy dno włókniną, a na warstwie włókniny umieszczamy folię izolującą. Jest to specjalna dość gruba folia do oczek wodnych. Napełniając nieckę wodą, kontrolujemy, jak folia się w niej układa. Kiedy efekt nas zadowala, przycinamy wystający margines folii do około 30 cm od krawędzi oczka.

Estetycznie i bezpiecznie

Dla efektu estetycznego oraz bezpieczeństwa i szczelności kluczowe jest dokładne ukrycie folii izolującej. Do zabezpieczenia jej można zastosować głazy osadzone w warstwie cementowej zaprawy. Uwaga! Zaprawa wapienna może zaszkodzić rybom! Brzeg od strony łagodnego spadku można wyłożyć żwirem. Ważna jest także roślinność, która da zwierzętom wodnym schronienie, a jednocześnie zamaskuje niepożądane elementy oczka.

Rośliny pełnią nie tylko funkcję maskującą. Stanowią one środowisko życia zwierząt wodnych, natleniają wodę i pozwalają zachować równowagę biologiczną. Optymalne pokrycie lustra wody roślinnością to około 2/3. Pozostała 1/3 część powinna pozostać niezarośnięta. Sadząc rośliny wodne, należy wziąć pod uwagę ich wymagania co do głębokości wody. Trzeba wiedzieć, że małe akweny nie mogą funkcjonować jako samodzielne ekosystemy – potrzebują wsparcia w postaci urządzeń oczyszczających i napowietrzających wodę.

Jeżeli nie chcemy podejmować się samodzielnego wykonania oczka wodnego, można skorzystać pomocy firmy świadczących usługi projektowania zieleni. Eksperci pomogą w dostosowaniu akwenu do całości ogrodu oraz podpowiedzą, jakie rośliny i osprzęt sprawdzą się najlepiej w określonych warunkach, a także przeprowadzą prace sprawnie oraz z gwarancją jakości i bezpieczeństwa. Można w ten sposób oszczędzić sporo czasu i nerwów.