W jaki sposób dobrać iglaste rośliny na żywopłot?

Żywopłot pełni nie tylko rolę odgradzającą, ale jest również doskonałym tłem dla innych roślin. Co więcej, tworzy w ogrodzie sprzyjający mikroklimat, oddając tlen i parę wodną, a pochłaniając dwutlenek węgla i zanieczyszczenia. Jednak aby żywopłot był piękny i mało kłopotliwy należy dobrze dobrać rośliny. W jaki sposób wybrać rośliny iglaste na żywopłot i na co warto zwrócić uwagę?

Zdecydowana większość iglaków nie zrzuca liści na zimę, z tego względu są doskonałym materiałem na żywopłot. Cieszą oczy zielenią nawet zimą, przez cały rok doskonale osłaniając posesję przed spojrzeniami, hałasem i kurzem.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem iglaków?

Rośliny iglaste nie mają zazwyczaj dużych wymagań odnośnie gleby, jednak jak każde rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody i składników mineralnych. W zależności od gatunku są też mniej lub bardziej odporne na działanie słońca lub mrozu – z tego względu w pierwszej kolejności warto określić warunki panujące w miejscu, w którym będziemy chcieli posadzić rośliny. Na tej podstawie można dobrać gatunek, który bez problemu przyjmie się w danym miejscu i nie będzie wymagał wielu zabiegów pielęgnacyjnych, związanych z podlewaniem czy nawożeniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rośliny iglaste sprawdzą się w naszym ogrodzie warto zapytać doświadczonych pracowników szkółek drzew i krzewów ogrodowych. Szeroki wybór iglaków doskonale nadających się na żywopłot znajdziemy w Gospodarstwie Szkółkarskim Andrzeja Krzysiaka. Uzyskamy tam również porady z zakresu ogrodnictwa i pielęgnacji roślin. Dzięki temu wybierzmy iglaki idealnie dopasowane do warunków panujących w naszym ogrodzie.

Rośliny iglaste idealne na żywopłot

Nie każda roślina iglasta będzie nadawała się na żywopłot. Do tego celu najlepiej nadają się rośliny, które lubią cięcie. Jednym z popularniejszych iglaków wykorzystywanych na żywopłoty jest żywotnik. Szybko rośnie, posiada piękny odcień zieleni, a do tego jest przyjemny w dotyku. Doskonale się formuje, podobnie jak cis, który również może być wykorzystywany jako żywopłot. Jednak w przypadku drugiej rośliny należy uważać, jeśli mamy dzieci – cis jest bowiem trujący.

Popularnym drzewem wykorzystywanym na żywopłoty jest świerk. Rośnie bardzo szybko i wysoko, dzięki czemu stanowi doskonałą barierę. Najlepiej sprawdzają się w tym celu odmiana pospolita, kłująca lub świerk serbski. Jednak podobnie jak jałowiec narażony jest na ataki szkodników. Obydwie rośliny stanowią doskonałą, kłującą barierę przed niechcianymi gośćmi, wymagają jednak większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

Żywopłot formowany czy nieformowany?

Dobór iglaków na żywopłot zależy również od tego, czy nasz ogród ma otaczać żywopłot formowany czy nieformowany. Wszystkie wymienione wyżej gatunki dobrze znoszą cięcie. Niektóre z nich, takie jak świerki, żywotnik lub jałowiec mogą nadawać się zarówno na żywopłoty formowane jak i nie. Warto więc zastanowić się, czy bardziej zależy nam na idealnie równo przyciętej ścianie zieleni, czy naturalnie rosnącym szpalerze – również od tego czynnika zależy dobór odpowiedniego gatunku.

śr. ocena 0 / głosów 0