Trawy ozdobne w ogrodzie – jakie gatunki wybrać?

Dzisiejsze ogrody wydają się być istnymi dziełami sztuki. Warto czasem poeksperymentować w tej kwestii, zwłaszcza jeśli myślimy o pielęgnacji niepowtarzalnych kompozycji w ogrodzie. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę zakup coraz bardziej popularnych traw ozdobnych. W naszym artykule podpowiadamy, jakie gatunki wybrać, aby cieszyły oko przez długi czas.

trawa-ozdobna

Cechy traw ozdobnych

Trawy ozdobne są bardzo kolorowe i dzięki temu – różnorodne i efektowne. Nie ma znaczenia, czy rosną same, czy w układach zrobionych z różnych ich odmian, czy w końcu w kompozycji z innymi roślinami – zawsze prezentują się znakomicie. Ich rozmaita wysokość sprawia, że można je różnicować na małe, średnie i wysokie, co ułatwia tworzenie unikalnych kompozycji i wypełnień pomiędzy innymi roślinami. Niektóre z nich rosną nawet do 3 metrów, co sprawia, że najlepiej prezentują się w samotności. Zobaczmy, jakie trawy ozdobne w poszczególnych parametrach warto wybrać.

Gatunki wysokich traw ozdobnych

Jeżeli chodzi o najwyższe trawy ozdobne, osiągają one wysokość ponad 1,5 m. Jednym z takich gatunków jest trawa pampasowa, która posiada duże, dekoracyjne kwiaty, ale trzeba pamiętać, że trudno ją utrzymać i w okresie zimowym – należy poddawać szczególnej opiece. Wysoki (do 3 m) i szybko rosnący jest także miskant olbrzymi, któremu należy dać dużo przestrzeni, a gleba, w której ma być osadzony, nie powinna być za bardzo wilgotna. Innym gatunkiem traw wysokich jest spartyna, która osiąga wysokość o połowę mniejszą od miskanta, ale bez problemu przetrzyma zimę. Warto zwrócić uwagę na jej ładne liście – ciemnozielone i otoczone żółtą obwódką.

Gatunki średnich traw ozdobnych

Średnią wysokość (ok. 1 m) osiąga rozplenica japońska, która charakteryzuje się wąskimi, szarymi liśćmi. Wbrew pozorom jest to jednak bardzo dekoracyjna odmiana (po rozrośnięciu wygląda jak fontanna). Barwne liście ma z kolei trzęślica modra, która dodaje niezwykłego kolorytu w ogrodzie, a ponadto nie szkodzi jej obecność w bardzo wilgotnej glebie. W przypadku traw ozdobnych o średniej wysokości, można także zwrócić uwagę nad mozgę trzcinowatą, która jest odporna na warunki atmosferyczne, a wyróżnia się liśćmi o biało-żółto-zielonej barwie, tworzącym zwarte kępy.

Gatunki niskich traw ozdobnych

Do najniższych traw ozdobnych (wysokość poniżej 0,5 m) zaliczamy m.in. kostrzewę siną, która jest łatwa w rozsiewie, rośnie w niewielkich kępkach, ale potrzebuje podłoża piaszczysto-glinianego. Imperata cylindryczna wymaga z kolei umiarkowanie nawilżonej gleby, na której może nadać ogrodowi uroku za sprawą swoich czerwonych źdźbeł. Niską trawą ozdobną jest także owies wiecznie zielony, który tworzy kępy o średnicy 30-40 cm. Jego liście są sztywne i niebieskawe, a w trackie zimy potrzebuje okrycia i słonecznego stanowiska.

W przypadku braku decyzji, co do wyboru odpowiednich gatunków traw ozdobnych do własnego ogrodu, warto skonsultować się ze specjalistami, pracującymi np. w sklepie internetowym POLAN, który jest jednym z największych producentów nasion na krajowym rynku.

śr. ocena 5 / głosów 5