Systemy nawadniania ogrodu – jak działają?

Piękny trawnik i zadbane rośliny to wizytówka naszego ogrodu. Nawadnianie ogrodu latem to konieczność, dlatego warto pomyśleć o założeniu systemu, który będzie podlewał rośliny automatycznie. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet – nie tylko ogranicza czas, który potrzebny jest do pielęgnacji ogrodu, ale pozwala też na zmniejszenie ilości wody potrzebnej do nawodnienia trawników. System może dostarczać wody nocą, kiedy jest chłodniej. Woda nie paruje wtedy tak mocno, jak w ciągu dnia, dodatkowo system dostarcza wodę bezpośrednio do gleby, czyli wprost do korzeni. Jak działają nowoczesne systemy nawadniania ogrodu?

nawadnianie-ogrodu

Elementy systemu nawadniania ogrodu

Nowoczesny system nawadniania ogrodu składa się z wielu elementów. Pierwszym z nich jest źródło wody, czyli zazwyczaj kran zewnętrzny, który wyprowadzony jest z domowej sieci wodociągowej albo zestaw hydroforowy, czyli pompownia wody. Woda doprowadzana jest za pośrednictwem rur do elektrozaworów, a dalej do zraszaczy lub tzw. linii kroplującej. Rury wykonane z polietylenu są zakopywane zwykle na głębokość około 30 cm. Elektrozawory to zawory wyposażone w elektromagnetyczne cewki, które otwierają lub zamykają dopływ wody. Sygnał do zaworów przesyłany jest przez sterownik, który możemy zaprogramować według potrzeb i preferencji na konkretną godzinę. Zraszacze, które podlewają nasz ogród, dostępne są w wersji statycznej lub rotacyjnej. Linie kroplujące najczęściej stosowane są do nawadniania krzewów, bylin i innych roślin na rabatach. Linia kroplująca również składa się z polietylenowych rurek mocowanych do podłoża specjalnymi szpilkami już po posadzeniu roślin, które mają wbudowane kroplowniki.

Czy możemy zaprojektować i zamontować system samodzielnie?

Teoretycznie każdy mógłby zaprojektować i zamontować system samodzielnie, jednak nie jest to wskazane, ponieważ źle zaprojektowany lub wykonany system nawadniający może przynieść efekty całkowicie odwrotne do zamierzonych. Roślinom może zaszkodzić nie tylko niedobór wody, ale także jej nadmiar. Trzeba mieć też na uwadze, że rośliny w naszych ogrodach mają zróżnicowane zapotrzebowanie na wodę – mówi nam przedstawiciel firmy Arkadia z Warszawy.

Warto postawić na współpracę z firmą, która ma w ofercie montaż systemów nawadniających konkretnego producenta. Doświadczeni fachowcy będą w stanie ułożyć system nawadniający w taki sposób, by był on w pełni wydajny, nie naruszając przy tym niepotrzebnie roślin i trawników. Wykonane wykopy będą zredukowane do minimum. Warto jednak podkreślić, że jeśli dopiero rozpoczynamy aranżację naszego ogrodu, nowoczesny system nawadniający powinniśmy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac ogrodniczych i układaniem nawierzchni, kładąc rury, kable i skrzynki z elektrozaworami. Zraszacze i linie kroplujące montujemy już po założeniu trawnika i nasadzeniach.