W jaki sposób oświetlić ogród? Przegląd dostępnych rozwiązań

O pięknym obliczu ogrodu decydują nie tylko znajdujące się w nim kwiaty, owoce i krzewy. Równie ważną rolę odgrywa aranżacja otoczenia. Doskonały efekt estetyczny osiągamy m.in. poprzez odpowiednie oświetlenie. Gustownie doświetlony ogród urzeka swoją urodą szczególnie wieczorami, kiedy to zyskuje zupełnie nowe oblicze . Jakie metody oświetlania ogrodu stosujemy najczęściej? Które z nich są warte uwagi?

Instalacje elektryczne

Oświetlenie w formie instalacji elektrycznych (zwłaszcza tradycyjnych, o napięciu 230 V), jeszcze do niedawna cieszyło się największą popularnością wśród amatorów ogrodowych aranżacji. Zasilane elektrycznie latarnie to swoista klasyka gatunku, która jednak wymaga nie lada cierpliwości na etapie projektowania i montażu. Zakładając elektrykę ogrodową musimy pamiętać o wielu szczegółach, takich jak instalacja transformatora, rozlokowanie i zakopanie kabli oraz ich podłączenie do latarni (które też trzeba uprzednio posadowić w ziemi). Z uwagi na ogrom prac i konieczność rozkopania działki, o zaaranżowaniu oświetlenia elektrycznego najlepiej pomyśleć przed założeniem rabaty i posadzeniem krzewów. Do robót warto też zatrudnić doświadczonego elektryka. Wybrane oprawy powinny być właściwie zaizolowane, uszczelnione, odporne na uszkodzenia, wilgoć, zmiany temperatury i wiatr. Nie da się ukryć, że utrzymanie elektrycznych lamp ogrodowych bywa wyzwaniem, dlatego należy wybierać produkty najwyższej jakości, posiadające wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Lampy solarne

O wiele łatwiejsze w instalacji i utrzymaniu są lampy solarne (słoneczne). Rozwiązania tego typu nie posiadają żadnych przewodów, Wystarczy zamocować je w ziemi bądź na określonej konstrukcji. Niedrogie i proste w obsłudze, są ekonomiczne i ekologiczne. Zasada ich działania jest niezwykle prosta. Za dnia pochłaniają energię słoneczną, którą gromadzą w akumulatorach. Zatrzymana energia jest uwalniania po zmroku i służy do oświetlania otoczenia. Lampy solarne wykorzystują diody LED, które są o wiele bardziej energochłonne niż żarówki konwencjonalne. Z tego względu świecą rozproszonym, łagodnym światłem o białej barwie. Naładowana latarnia LED-owa jest w stanie świecić od 4 do 20 godzin i służyć z powodzeniem nawet przez 20 lat. Czas działania zależy od kilku czynników, takich jak miejsce montażu, stopień zachmurzenia czy pora roku. Aby lampy dobrze świeciły, powinny być lokowane w nasłonecznionych obszarach ogrodu i regularnych odstępach – co najmniej 1,5 metra (w innym przypadku mogą wywołać efekt migotania). Rozwój rynku lamp solarnych sprawił, że w sprzedaży poza latarniami stojącymi znajdziemy inne rozwiązania – lampy wiszące, stołowe czy kinkiety. Ciekawym wyborem produktów dysponuje sklep z akcesoriami ogrodniczymi Aurora Garden. Nie ulega wątpliwości, że lampy solarne to przyszłość oświetlenia ogrodowego. Można się spodziewać, że moda na tego typu wyposażenie będzie przybierać na sile. Z korzyścią dla właścicieli ogrodów i środowiska naturalnego.