Jakie rośliny będą najlepsze do twojego ogrodu?

Lato to pora roku, kiedy ogrody zachwycają pełnią rozkwitu. Piękne, niezwykle barwne kwiaty wylewają się zza płotów i balkonowych balustrad. Jeżeli w tym momencie poczułeś ukłucie zazdrości i rozczarowania faktem, że nie zadbałeś o odpowiednie zagospodarowanie własnego skrawka zieleni, wiedz, że nic straconego. Aby zapełnić ogród czy balkonowe skrzynki nowymi roślinami, nie musisz czekać do następnej wiosny.

Wiele osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem, trwa w błędnym przekonaniu, że jeżeli przegapiło się wiosenną porę siewów, na zakładanie własnego ogrodu jest już za późno – zauważa nasz rozmówca z centrum ogrodniczego Ogród Śląski.

Nic bardziej mylnego. Wiele gatunków roślin można sadzić późnym latem, a nawet jesienią.

Drzewa i krzewy – podstawa ogrodu

Jeżeli dysponujesz dużą działką, pierwszym krokiem przed rozpoczęciem sadzenia kwiatów, jest dokładne rozplanowanie ogrodu. To właśnie drzewa i krzewy decydują o ogólnym kształcie przestrzeni, wyznaczając jej centralne punkty i dzieląc ogród na poszczególne strefy. Dobrze zastanów się więc, gdzie posadzić drzewa, krzewy i inne rośliny wieloletnie. Ustal odpowiednie miejsca i wybierz najlepsze sadzonki.

Najlepszym czasem na sadzenie krzewów, a także drzew iglastych jest właśnie sierpień. Posadzone w tym czasie jałowce, różaneczniki czy cyprysiki będą miały wystarczająco dużo czasu, by dobrze zaadaptować się w nowym miejscu przed nadejściem zimowych mrozów. Pamiętaj jednak, by przez pierwszych kilka dni nowe rośliny obficie podlewać.

Rośliny cebulowe do twojego ogrodu

Sierpień jest również idealnym czasem na sadzenie roślin cebulowych. Oznacza to, że jeżeli w swoim ogrodzie chcesz cieszyć się widokiem barwnych tulipanów, hiacyntów, lilii czy narcyzów, idealny moment na ich zakup i posadzenie dopiero nadchodzi. Efekty pracy będziesz miał okazję podziwiać już na początku nadchodzącej wiosny.

Skalniak i oczko wodne w ogrodzie

Jeśli planujesz urozmaicić swój ogród za pomocą skalniaka lub oczka wodnego, druga połowa wakacji jest najlepszym czasem również do realizacji tego pomysłu.

Skalniak obsadzamy przede wszystkim bylinami, takimi jak skalnice, sasanki, rojnik i rozchodniki. Urozmaiceniem mogą być rośliny cebulowe, w tym krokusy i szafirki. Unikaj jednak zbyt dużego nagromadzenia różnych gatunków roślin, gdyż grozi to powstaniem groteskowego efektu nadmiernej pstrokacizny.

Wsadzone wcześniej krzewy i drzewka iglaste będą pięknym tłem dla skalniaka. Kompozycji może dopełnić oczko wodne  wraz z liliami, grążelami i tartakiem. Brzegi warto obsadzić kaczeńcami. Pod koniec lata wciąż mamy jeszcze czas na sadzenie roślin dwuletnich, takich jak niezapominajki, bratki, dzwonki, stokrotki czy malwy, toteż warto z tej okazji skorzystać.