Pobieranie i ukorzenianie sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych

By móc cieszyć się pięknym ogródkiem lub wydajnym sadem, wiele osób decyduje się na samodzielnie rozmnażanie roślin. Może odbywać się to na wiele sposobów, jednak najpopularniejszym i najłatwiejszym jest wykorzystanie sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych. Proces ich pobierania i ukorzeniania różni się od siebie.

sadzonki zdrewniale

Sadzonki zdrewniałe

Dużą zaletą sadzonek zdrewniałych jest fakt, że nie tracą one tyle wody i są mniej narażone na więdnięcie, niż sadzonki zielne oraz półzdrewniałe. Z drugiej strony proces ukorzeniania się jest w ich przypadku dłuższy i trudniejszy.

Kiedy i jak pobierać sadzonki?

Odpowiednim okresem do pobierania sadzonek zdrewniałych jest jesień – od września do listopada. Należy pamiętać, że w przypadku roślin zrzucających liście na zimę należy poczekać z pobieraniem sadzonek aż wszystkie liście opadną z koron. Do pobierania powinniśmy wybrać zdrowe, tegoroczne pędy, które zakończyły swój przyrost. Pędy takie obcinamy na pograniczu tegorocznego i zeszłorocznego drewna – w tym celu najlepiej korzystać z noża, gdyż sekator może zmiażdżyć pęd. Pobrany pęd należy przyciąć tuż poniżej pąka u jego nasady oraz pąka wierzchołkowego – powinien mieć on od 15 do 20 cm długości i grubość ołówka.

Ukorzenianie sadzonki zdrewniałej

Przygotowaną sadzonkę należy ukorzenić. Zaczynamy od ścięcia cienkiego skrawka kory u nasady pędu i zanurzenia jej w ukorzeniaczu. Następne umieszczamy pęd w pionowo w doniczkach lub skrzynkach wypełnionych wilgotnym piaskiem, tak by co najmniej połowa sadzonki znalazła się pod jego powierzchnią. Sadzonki przechowujemy w zacienionym miejscu w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza i pilnujemy, by podłoże było stale wilgotne.

Sadzonki półzdrewniałe

Ten rodzaj sadzonek jest nieco bardziej narażony na więdnięcie, niż sadzonki zdrewniałe, jednak potrzebuje mniej czasu na ukorzenienie. Metodą tą rozmnaża się między innymi zimozielone krzewy liściaste.

Pobieranie sadzonek

Sadzonki przygotowujemy z tegorocznych, niekwitnących pędów bocznych, które jeszcze są miękkie i zielone, jednak u nasady już zaczynają twardnieć i brązowieć. Podobnie jak w przypadku sadzonek zdrewniałych, pędy przycinamy tuż na pograniczu tegorocznego i zeszłorocznego drewna. Następnie obrywamy liście z dolnej części pędu i usuwamy wierzchołek. Sadzonka powinna mieć około 10 cm długości. Sadzonki możemy pobierać w okresie od lipca do początku września.

Ukorzenianie sadzonek zdrewniałych

Podobnie jak w przypadku sadzonek zdrewniałych, pierwszym etapem jest kąpiel dolnej części sadzonek w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy je pionowo w pojemnikach wypełnionych drobno zmieloną korą sosnową lub mieszaniną gruboziarnistego piasku i torfu ogrodczniego – około 1/3 długości sadzonki powinna znaleźć się pod powierzchnią. Podłoże następnie ugniatamy, podlewamy czystą wodą lub roztworem środka przeciwgrzybiczego i nakrywamy folią rozpostartą na drucianym stelażu. Tak przygotowane pojemniki wstawiamy w zacienione, chłodne miejsce.

Jeśli nie mamy warunków lub doświadczenia w samodzielnym pobieraniu i ukorzenianiu sadzonek, warto skorzystać z roślin już gotowanych do posadzenia. Szeroki ich wybór znajdziemy w szkółkach roślin, takich jak Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzeja Krzysiaka.