Palisady jako element architektury ogrodowej

Palisady ogrodowe są bardzo chętnie wykorzystywane, przede wszystkim, do wytyczenia granic między różnymi częściami ogrodu. Należy jednak wiedzieć, że jest kilka rodzajów palisad – jedne są mocniejsze, inne trochę mniej trwałe. Nie ulega jednak wątpliwości, że te produkty pięknie dopełniają ogród i nadają mu estetyczności. Ponadto pielęgnacja roślin może okazać się łatwiejsza. Warto jednak wiedzieć, na jaki rodzaj palisady się zdecydować.

Palisada betonowa – charakterystyka

Ten rodzaj palisady wykonany jest z mocnego betonu. Charakteryzuje się wieloma zaletami, których nie posiadają palisady drewniane czy palisady plastikowe, jak na przykład odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dzięki swoim cechom palisada wykonana z betonu cieszy się bardzo dużą popularnością i ma również większą ilość zastosowań od pozostałych rodzajów palisad. Palisada ta jest produkowana w formie słupków betonowych w różnych wymiarach. Mogą być sprzedawane pojedynczo oraz w postaci gotowych płotków. Może być przeznaczona także na obrzeża ścieżek ogrodowych, podjazdów czy tarasów.

Rodzaje palisady betonowej

Warto wiedzieć, że produkty te mogą występować w kilku wariantach. Na rynku można spotkać palisady betonowe łupane o nierównej powierzchni, których zadaniem jest najczęściej imitacja naturalnego kamienia. Oprócz tego można spotkać się z palisadami betonowymi okrągłymi, które pozwolą także oddzielić poszczególne elementy ogrodu oraz doskonale sprawdzą się, jako umocnienie skarp. Dostępne są również palisady betonowe o prostokątnym kształcie, które znajdą swoje zastosowanie, na przykład w nowoczesnych ogrodach. Należy pamiętać, że wybór palisady jest kwestią indywidualną i każdy z zaprezentowanych kształtów może mieć wiele zastosowań. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika i jego prywatnych preferencji.

Montaż palisady betonowej

Montaż każdego rodzaju palisady betonowej odbywa się w taki sam sposób. Jak dowiedzieliśmy się od eksperta firmy Talbud A:

Palisady betonowe najczęściej są montowane na warstwie podsypki uzyskanej z wymieszanego ze sobą piasku, gryzu oraz cementu.  

Układanie palisad nie jest czynnością trudną. Należy jednak pamiętać o zadbaniu, aby każdy element powtarzalnie wbudować, a tym samym uzyskać zaplanowany efekt w postaci idealnej linii. Aby prawidłowo ułożyć palisadę, dobrze jest robić to z wykorzystaniem poziomicy, oraz warto także wcześniej skontaktować się ze specjalistą i uzyskać fachową pomoc.

śr. ocena 5 / głosów 5