Obrzeża jako element wykończenia chodnika

Piękny i uporządkowany ogród to marzenie wielu osób. Szczególnie w przypadku dużych działek zagospodarowanie terenu bywa sporym wyzwaniem. Wówczas do wydzielenia stref, gdzie będą znajdować się rośliny, chodnika lub miejsca na odpoczynek warto zastosować elementy wykończeniowe. Jednymi z najpopularniejszych są bez wątpienia ogrodowe obrzeża betonowe.

obrzegowania betonowe do ogrodu

Czym są obrzegowania betonowe do ogrodu?

Ogrodowe obrzeża to elementy w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach wykonane najczęściej z cementu i specjalnego twardego kruszywa. Ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy warunki atmosferyczne mają one obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Przy ich pomocy możliwe jest stworzenie np. specjalnych stref w ogrodzie. Doskonale sprawdzają się przy wytyczeniu:

  • rabat kwiatowych,
  • upraw warzywnych,
  • miejsca grillowego.

Przede wszystkim tego typu elementy betonowe wykorzystywane są jednak jako obrzeża chodników, które zostały wyłożone kostką brukową. W takiej sytuacji stanowią one trwałe oraz estetyczne wykończenie.

Mnogość wzorów i kolorów obrzeży betonowych sprawia, że nie ma najmniejszego problemu z ich dopasowaniem do stylu, w jakim został urządzony ogródek, czy elewacji budynku, bo często też na takie kwestie zwraca się uwagę – zauważa specjalista z firmy P.H.U. Ditrich.

Układanie kostki brukowej i wykończenie chodnika obrzeżami

Zarówno podczas wykładania chodnika kostką brukową, jak i jego wykończenia przy pomocy obrzegowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest przygotowanie podłoża, które powinno być między innymi dobrze wyrównane. Jednak to nie wszystko. Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, czy wszystkie elementy są dokładnie takie same, a przede wszystkim, czy nie mają żadnych uszkodzeń. To wpłynie na estetykę wykonania.

Często zdarza się, że po ułożeniu obrzeży przy kostce chodnikowej fugowane są wszelkie spoiny. W ten sposób wiele osób chce uniknąć ewentualnego rozwoju mchu w miejscu łączenia powierzchni. Najczęściej do fugowania wykorzystuje się klasyczną zaprawę cementową. Jest to jednak jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kilkumilimetrowe przestrzenie powinny być pozostawione bez uszczelnienia. Chodnik jest powierzchnią dość mocno eksploatowaną więc narażoną na ruch. W przypadku, gdyby został wyeliminowany – kostka brukowa lub obrzeża chodnikowe – narażone byłyby na różnego rodzaju uszkodzenia.

Czy warto zainwestować w betonowe obrzeża chodnikowe?

Betonowe obrzeża chodnikowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na plus przemawia wysoka trwałość – w porównaniu np. z obrzeżami produkowanymi przy użyciu tworzyw sztucznych. Te zwykle wytrzymują 1-2 sezony, kiedy obrzegowania betonowe są odporne na uszkodzenia przez długie lata. Nie bez znaczenia jest także sama estetyka wykończenia i to właśnie ona często decyduje o tym, że wybierane jest właśnie to rozwiązanie.

śr. ocena 0 / głosów 0