Niezbędnik ogrodnika – jakie urządzenia powinny się znaleźć w każdym zadbanym ogrodzie?

Ogrodnictwo to dla wielu ludzi pasja, której poświęcają mnóstwo wolnego czasu i z której czerpią bardzo wiele korzyści: relaks i oderwanie się od codziennych trosk, poprawę kondycji dzięki fizycznej pracy na świeżym powietrzu, a co najważniejsze – ogromną satysfakcję.

pielegnacja ogrodu

Jednak sam zapał i umiejętności to trochę za mało, by ogród stał się naszą dumą. Potrzebnych do tego będzie również kilka narzędzi. Szeroki ich wybór znajdziemy na stronie Tipsplus.pl.

Kosiarki i kosy

Każdy ogrodnik marzy o tym, by jego trawnik był gęsty i soczyście zielony. Aby osiągnąć takie rezultaty, niezbędne jest systematyczne koszenie trawy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń przeznaczonych do tego zadania. Najpowszechniej stosowanym jest zwykła kosiarka, napędzana za pomocą silnika benzynowego lub elektrycznego. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, gdyż pozwala na nieskrępowane manewrowanie kosiarką i nie wymaga od nas zwracania uwagi na kabel podłączony do sieci. Kosiarki elektryczne są z kolei tańsze w eksploatacji. Kosiarki, zwłaszcza te duże są dobre do koszenia trawy na dużych powierzchniach, jednak mogą nie dosięgać trawy rosnąć w trudniej dostępnych miejscach (np. pod sztachetami płotu lub w zagłębieniach przy skalniakach) – dlatego konieczne może być zastosowanie kosy spalinowej. Alternatywą dla zwykłych kosiarek, którymi trzeba kierować, są automowery, czyli roboty koszące, które po zaprogramowaniu wykonują całą pracę za nas.

Dmuchawki

Nadejście jesieni właścicielom przydomowych ogródków najmocniej kojarzy się z grabieniem opadłych liści. Praca ta, wykonywana za pomocą zwykłych grabi, może być dość męcząca i monotonna, szczególnie jeśli posiadamy duże podwórko. Rozwiązaniem jest zakup wydajnej dmuchawki, czyli ręcznego urządzenia, które generując potężny podmuch powietrza, zmiata zalegające liście w wybranym kierunku. Dmuchawa nie tylko znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, ale pozwala również oczyścić z liści miejsca, takie jak klomby czy szeregi drzewek, gdzie użycie grabi jest niemożliwe lub grozi uszkodzeniem roślin.

Pilarka mechaniczna

To bardzo wszechstronne urządzenie, które przyda się nam jeśli w swoim ogródku posiadamy drzewa i krzewy. Dzięki niej z łatwością przytniemy żywopłot, pozbędziemy się chorych i suchych gałęzi drzew oraz potniemy drewno na opał. Korzystając z nich powinniśmy pamiętać o zachowaniu wyjątkowej ostrożności.