Narzędzia niezbędne do pracy na działce

Ogródki działkowe to prawdziwe, zielone oazy w miastach. Dzięki nim nawet mieszkańcy bloków mają sposobność, by cieszyć się zielenią, pracą na świeżym powietrzu i wreszcie jej wspaniałym efektami. Aby działka zachwycała soczystą zielenią trawnika, feerią barw ozdobnych kwiatów i dorodnymi plonami z warzywniaków, trzeba poświęcić jej nieco uwagi i wysiłku. Trzeba też sięgnąć po odpowiednie narzędzia.

Zanim zaczniesz kompletować narzędzia

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą miejskiego ogródka, możesz nie wiedzieć, jak przygotować się do swojego pierwszego sezonu na działce. Aby zaoszczędzić sobie czasu, pieniędzy i rozczarowań, zanim zaczniesz kupować przypadkowe rośliny oraz wyposażenie, zastanów się nad swoimi możliwościami i oczekiwaniami. Przyjrzyj się obiektywnie swojej działce i zastanów się, na jaką uprawę pozwala jej wielkość oraz panujące na niej warunki. Jeśli ogród jest mały, a tobie zależy na uprawie własnych warzyw, być może trzeba będzie zrezygnować z części kwiatowych rabat lub krzewów. Zbyt duże nagromadzenie roślin uniemożliwi ich zdrowy wzrost. Każda roślina potrzebuje nie tylko wody i dobrej gleby, ale też słońca. To właśnie o światło słoneczne i o składniki odżywcze zwarte w glebie rywalizują między sobą rośliny. Dlatego w niektórych sytuacjach mniej znaczy więcej.

Dobrą stroną posiadania mniejszej działki jest proporcjonalnie mniejszy nakład pracy niezbędnej do utrzymania roślin. Mały ogródek można zamienić w zieloną przystań w krótkim czasie i z wykorzystaniem niewielkiej ilości podstawowych narzędzi – zauważa nasz rozmówca z firmy produkcyjnej Z. M. Walkiewicz. W zupełności wystarczający może okazać się zestaw ręcznych narzędzi ogrodowych. Kupowanie kosztownych elektronarzędzi czy urządzeń spalinowych jest w takich przypadkach zbędnym wydatkiem.

Podstawowe narzędzia ogrodnicze dla działkowiczów

Bez względu na to, czy działka ma służyć realizacji twojej ogrodniczej pasji, czy też być wyłącznie miejscem rekreacji, potrzebujesz przynajmniej podstawowego kompletu narzędzi ogrodowych. Nawet najzwyklejszy trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim będziesz musiał poświęcić czas na jego koszenie i uprzątanie ściętej trawy – do tego potrzebujesz kosy i grabi. Do wywiezienia trawy poza teren twojego ogródka przydadzą się taczki. Są one z resztą pomocne nie tylko do transportowania odpadów zielonych. Taczki mogą posłużyć jako głębokie naczynie w sytuacji, gdy będziesz przygotowywał świeże podłoże dla roślin uprawianych w doniczkach, a więc np. do mieszania ziemi z kompostem lub hydrożelem.

Podczas uprawy kwiatów, krzewów i warzyw będziesz potrzebował dodatkowych narzędzi ogrodniczych. Do przygotowania grządek i rabat oraz kopania dołków na sadzonki konieczne będzie użycie szpadla lub łopaty. Do pikowania mniejszych roślin przyda się też pikownik – nieduże, proste narzędzie, umożliwiające szybkie przygotowanie zagłębień pod młode sadzonki. Do spulchniania gleby na grządkach i plewienia przydadzą się mniejsze łopatki, motyki i widełki. Wreszcie na działce nie może zabraknąć konewki do podlewania twoich upraw.

Z czasem i doświadczeniem z pewnością będziesz chciał rozwijać swoją ogrodniczą pasję. Stopniowo będzie też powiększał się twój składzik narzędzi. Kupując wyposażenie na działkę, staraj się wybierać towary od solidnych producentów. Dzięki temu narzędzia będą służyły ci niezawodnie przez długie lata.

śr. ocena 0 / głosów 0