Metody odstraszania kretów

Z jednej strony krety drążąc tunele spulchniają glebę. Z drugiej podkopują korzenie roślin, a wychodząc na powierzchnię potrafią zniszczyć trawnik lub grządki. Są raczej niechcianym gościem na działkach i w ogródkach. Na szczęście istnieją metody, które skutecznie odstraszają te gryzonie. Również takie, które nie są biobójcze, ani nie działają toksycznie na rośliny.

Krety nie podgryzają korzeni roślin w ogrodzie. Żywią się owadami, dżdżownicami oraz pędrakami znajdującymi się pod ziemią. Jednak podczas swoich wędrówek kopią tunele także bezpośrednio pod roślinami, co może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet usychania. Dodatkowo tworzone przez nie kretowiska potrafią zniszczyć sporą część zadbanego trawnika. Na szczęście można skutecznie się ich pozbyć, między innymi za pomocą preparatów odstraszających.

Odstraszacze dźwiękowe

Kret nie widzi, ale bardzo dobrze słyszy. I nie lubi niektórych dźwięków oraz drgań podłoża. Z tego względu najprostszą metodą na odstraszenie kreta jest zamontowanie na metalowym pręcie puszki lub butelki. Wprawiona w ruch poprzez powietrze będzie wydawała dźwięki, które odstraszą krety. Na tej samej zasadzie działają wbite w ziemię wiatraki, które pod wpływem wiatru poruszają się, nieznacznie wprawiając ziemię w drgania. Są nieco bardziej estetyczne niż butelka lub puszka.

Inną metodą jest zainwestowanie w odstraszacz ultradźwiękowy. Minusem obydwu tych rozwiązań jest powierzchnia, na której odstraszacze dźwiękowe są skuteczne. Zazwyczaj trzeba umieścić ich kilka, w różnych częściach ogrodu. Choć odstraszacze elektroniczne mogą być skuteczne nawet w promieniu kilkuset metrów, na dużo większych powierzchniach mogą być niewystarczające. Najtańsze rozwiązania, typu butelki czy puszki nie wyglądają estetycznie, zwłaszcza na trawniku. Przy wyborze odstraszacza elektronicznego konieczne jest kupienie kilku urządzeń i regularna wymiana baterii, a w przypadku odstraszaczy solarnych dbanie o to, aby nic nie zakrywało panelu (na przykład spadające liście lub śnieg – krety pojawiają się w ogrodzie nawet bardzo wczesną wiosną).

Odstraszanie kretów zapachem

Na szczęście istnieją inne, skuteczne i tanie metody odstraszania kretów. Zwierzęta te mają bardzo dobry węch i zdecydowanie nie lubią niektórych zapachów. W przypadku grządek ich ochronę zapewni posadzenie pomiędzy warzywami między innymi czosnku albo bazylii. W przypadku trawników doskonałym rozwiązaniem są preparaty odstraszające krety, na przykład produkty firmy Aquafor.. Produkty te są nieszkodliwe dla roślin i zwierząt, są odporne na wilgoć i wodę, dlatego nie spłyną z pierwszym deszczem. Tworzą barierę zapachową skutecznie odstraszającą krety. Tego typu, ekologiczne rozwiązania pozwolą nie tylko pozbyć się kretów z działki lub ogrodu, ale również nie wpłyną negatywnie na środowisko.

śr. ocena 5 / głosów 5