Krzewy ozdobne jako dekoracja ogrodu

Posadzenie określonych krzewów ozdobnych to doskonały sposób na to, by wzbogacić naszą zieloną przestrzeń o dodatkowe walory estetyczne poprzez kolorowe kwiaty, liście i owoce. Wiele gatunków może rosnąć przez kilka lat, a ich pielęgnacja przeważnie nie jest kłopotliwa. W tym artykule możesz przeczytać, które gatunki są popularne w Polsce i jak je sadzić, by dobrze się prezentowały.

Krzewy ozdobne

Wysokość krzewu i poziom nasłonecznienia

Przy wyborze krzewów ogrodowych powinniśmy zwracać uwagę na ich wysokość, szerokość oraz rodzaj gleby, w której najlepiej się czują. Większość roślin potrzebuje dobrego nasłonecznienia. W przypadku dużej ilości cienia najlepiej posadzić cis pospolity, bukszpan wieczniezielony, mahoń pospolity, wawrzynek wilcze łyko, bez czarny, ostrokrzew Meservy lub porzeczkę alpejską. Krzewy niskie można np. umieszczać w otoczeniu bylin na rabatkach lub sadzić jako obwódki pod drzewami i przy ścieżkach. W tej kategorii można przede wszystkim wyróżnić mahonię pospolitą, pigwowiec, pięciornik krzewiasty, żylistek wysmukły czy lawendę.

Pracownik Centrum Ogrodniczego Lawenda w Szczecinie mówi: Wysokie krzewy najczęściej umieszczane są pod ścianami i murami, a także w formie żywopłotów. Od 1 do 3 m mierzą berberysy, forsycje, ognik szkarłatny, jaśminowiec wonny czy budleja Dawida. Powyżej 3 m niektóre krzewy rosną jak drzewa. Są to np. klon palmowy, klon japoński, kalina koralowa czy judaszowiec południowy.

Atrakcyjny wygląd liści, kwiatów i owoców

Dekoracyjną częścią krzewów mogą być różne elementy. Krzewy o pięknych liściach przeważnie są dekoracją od wiosny do później jesieni. W niektórych przypadkach pozostają atrakcyjne przez cały rok. Są to np. berberys, hortensja dębolistna, klon palmowy, klon japoński, pieris japoński. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie zieleń przez cały rok, powinniśmy posadzić cis pospolity, jałowiec pospolity, bukszpan wieczniezielony lub ligustr pospolity. W przypadku ozdobnych kwiatów na wiosnę kwitną forsycja, jaśminowiec wonny, porzeczka krwista, lilak pospolity i złotolin japoński. Latem atrakcyjnie zakwitają róże, hortensje, i pęcherznica kalinolistna. Zarówno jesienią jak i zimą kwitną przede wszystkim niektóre odmiany róż oraz budleja Dawida. Natomiast zimą możemy cieszyć się oczarami. Dekoracją ogrodu mogą być także krzewy o ozdobnych owocach. Dzieli się je na jadalne, jadalne po przetworzeniu, niejadalne i trujące. Atrakcyjne owoce mają m.in. czeremcha, rokitnik pospolity, bez czarny, bez błękitny, dzika róża, cis pospolity, trzmielina zwyczajna i ostrokrzew kolczasty.

Krzewy odpowiednie na solitery i żywopłoty

Niektóre krzewy doskonale prezentują się w większych grupach, dlatego sadzi się je tak, by stworzyły żywopłot. Z dzikiej róży, jaśminowca wonnego, rokitnika pospolitego, forsycji pośredniej czy bzu czarnego i błękitnego może powstać tzw. żywopłot luźny. W przypadku chęci posiadania żywopłotu bardziej zwartego lepiej nadają się np. bukszpan wieczniezielony, ligustr pospolity, pigwowiec lub ognik szkarłatny. Wiele gatunków krzewów prezentuje się dobrze wtedy, gdy ma odpowiednią przestrzeń dookoła siebie. Należą do nich np. magnolia, oczar, judaszowiec południowy, złotokap Waterera czy sumak octowiec. Są to rośliny, których nie powinniśmy sadzić w otoczeniu innych krzewów, ponieważ zazwyczaj w takich sytuacjach tracą swoje wartości estetyczne. Wyboru odpowiednich roślin najlepiej jest dokonywać stacjonarnie w sklepach. W dobrym centrum ogrodniczym możemy poradzić się pracowników, a także zlecić profesjonalne zakładanie ogrodu. Jest to najlepszy sposób na to, by stworzyć atrakcyjną i wielobarwną przestrzeń do relaksu.

śr. ocena 0 / głosów 0