Jesienne prace w ogrodzie – jakie narzędzia się przydadzą?

Jesień to czas, w którym należy przygotować ogród na zimę. Skopanie grządek, koszenie trawy i zbieranie liści to niezbędne prace, które musimy wykonać, by na wiosnę cieszyć się ponownie pięknem naszego ogrodu. Niektóre rośliny mogą wymagać zabezpieczenia przed mrozem, inne należy przyciąć, by wzmocnić system korzeniowy. Do wszystkich tych zadań potrzebne nam będą jednak odpowiednie narzędzia.

Łopata, grabie, sekator… Jakie narzędzia będą konieczne do przeprowadzenia jesiennych porządków? Przedstawiamy je w poniższym artykule.

Łopata lub glebogryzarka

Jeśli w ogrodzie hodujemy warzywa, po zbiorach należy przekopać ziemię. Usuwamy obumarłe części roślin i wszelkie chwasty, a następnie za pomocą łopaty lub glebogryzarki wzruszamy glebę. Łopata może się również przydać do posadzenia nowych roślin, ponieważ niektóre z nich możemy sadzić na jesień. Pamiętajmy jednak, że młode rośliny mogą być bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać, przykrywając na przykład agrowłókniną.

Sekator do przycinania roślin

Mały, ręczny sekator lub długie nożyce ogrodowe mogą się przydać do przycinania krzewów lub drzewek. Zazwyczaj nie przeprowadza się przycinania roślin jesienią, jednak niektóre z nich mogą tego wymagać. Dotyczy to na przykład świeżo posadzonych roślin – w tym przypadku przycinanie umożliwia im wzmocnienie systemu korzeniowego. Drzewka lub krzewy nie będą musiały tym samym wykorzystywać energii na odżywanie części nadziemnej, a dzięki wzmocnionym korzeniom na wiosnę zakwitną bardziej obficie.

Grabie do liści

Aby utrzymać w dobrej kondycji trawę niezbędne jest grabienie opadających z drzew liści. Choć obumarłe liście pełnią ważną rolę w ekosystemie, stanowiąc między innymi organiczny nawóz i schronienie dla jeży, mogą powodować procesy gnilne i choroby. Trawnik przykryty grubą warstwą liści będzie miał ograniczony dostęp do powietrza i światła. Może to spowodować jego wysychanie i żółknięcie. Liście, które zagrabimy, będziemy mogli wykorzystać na wiosnę w formie kompostu użyźniającego grządki.

Inne narzędzia ogrodowe

To, jakich narzędzi będziemy potrzebować zależy tak naprawdę od tego, co rośnie w naszym ogródku. Niezależnie od tego, jakich narzędzi potrzebujemy, szeroki wybór znajdziemy w hurtowni ogrodniczej Green&Joy. Może nam być potrzebna także kosiarka, z pomocą której dokonamy ostatniego koszenia trawy lub wyrywacz chwastów.

Pamiętajmy, że odpowiednio przygotowany do zimy ogród z pewnością odwdzięczy nam się na wiosnę. Jesienne prace w ogrodzie nie tylko zmniejszą ilość prac niezbędnych do wykonania wiosną, ale również zagwarantuję bardziej obfite plony.

śr. ocena 5 / głosów 5