Jakie elementy małej architektury umieścić w ogrodzie?

Kamienie ogrodowe powszechnie kojarzone są ze ścieżkami w ogrodzie czy rabatami. Zastosowanie ich jednak może być znacznie szersze. Ten naturalny materiał doskonale sprawdza się bowiem przy tworzeniu elementów małej architektury ogrodowej. W naszym artykule podpowiadamy, jakie kamienne elementy warto umieścić w ogrodzie i jak najlepiej to zrobić. Przeczytaj i sprawdź.

Kamienne formy małej architektury ogrodowej

Kamienie ogrodowe stanowią niezwykle uniwersalny budulec. Można go bowiem z powodzeniem wykorzystać przy tworzeniu wielu małych i niezwykle efektownych architektonicznych form ogrodowych. Jakie elementy małej architektury ogrodowej z kamienia warto umieścić w ogrodzie?

Zapytaliśmy o to eksperta, naszego rozmówcę z firmy Arkadia na Mazowszu, która specjalizuje się w projektowaniu ogrodów oraz sprzedaży kamieni ogrodowych:

Pośród wielu istniejących rozwiązań zdecydowanie godne polecenia są kamienne obudowy dla kwietników, które idealnie wpisują się w krajobraz tak popularnych obecnie ogrodów skalnych. Kamienie ogrodowe idealnie uzupełnią również efektowne projekty oczek wodnych czy strumyków. Warto również postawić na budowę klombów, które przez wygląd na użyty materiał powszechnie nazywane są „skalniakami”. Głazy zaś, które osiągają już znacznie większe rozmiary, mogą służyć jako efektowna podstawa pod belki ław czy stołów.

Jakie jeszcze elementy małej architektury dobrze się komponują w projektach ogrodowych?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się gabiony, czyli metalowe kosze, wypełnione kamieniami. Do niedawna gabiony pełniły głównie rolę elementu zabezpieczającego skarpy, dziś z powodzeniem wykorzystywane są również do tworzenia ogrodowych form ozdobnych. Doskonale sprawdzają się np. jako podstawy dla donic, rzeźb ogrodowych czy lamp.

Dlaczego warto inwestować w kamienne elementy ogrodowe?

Kamienie ogrodowe jako elementy małej architektury, oprócz walorów estetycznych, wyróżniają się wysokim stopniem funkcjonalności. Jak to wygląda w praktyce? Kamienie zatrzymują wodę w glebie, a także skutecznie chronią korzenie naszych roślin przed nagłymi zmianami temperatur.

Kamienie są materiałem naturalnym, a zatem przyjaznym dla środowiska. Ponadto z tego samego powodu posiadają uniwersalny charakter, to zaś sprawia, że wpisują się one w architekturę ogrodów, urządzanych zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Wreszcie kamienne ozdoby ogrodowe, z uwagi na wykorzystany do ich budowy materiał, wyróżniają się dużą trwałością.

Projektowanie ogrodów

W przypadku ogrodów inspiracji zawsze warto szukać w naturze , ale projektowanie ogrodu i jego realizację zdecydowanie już warto pozostawić specjalistom. Korzystając z usług profesjonalnych projektantów możemy mieć bowiem pewność, że nasz ogród będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie tego życzymy. Profesjonalnie zaprojektowane elementy małej architektury ogrodowej każdego dnia będą cieszyły nasze oczy swoim estetycznym wyglądem. Ponadto – na co zdecydowanie warto tutaj zwrócić uwagę – struktura naszego ogrodu zachowa wysoki stopień praktyczności. A to wszystko dzięki czujnemu oku doświadczonego fachowca.

śr. ocena 5 / głosów 5