Jak zbudować skalniak w ogrodzie?

Choć budowa skalniaka w ogrodzie wymaga siły i cierpliwości – ostateczny efekt jest tego wart. Skalniak to doskonała naturalna ozdoba w ogrodzie, idealna zwłaszcza w połączeniu z kaskadą wodną. Jednak równie dobrze wygląda samodzielnie, o ile odpowiednio wkomponujemy go w przestrzeń ogrodu. W jaki sposób zbudować skalniak w ogrodzie? Przedstawiamy etapy postępowania krok po kroku.

Skalniak z jednej strony powinien wyglądać jakby stworzyła go natura – z drugiej jednak wymaga dokładnego zaplanowania. Nie trzeba być więc ekspertem od projektowania ogrodów, by zbudować go samodzielnie.

Projektowanie skalniaka i wybór miejsca

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, w którym miejscu ma być umiejscowiony nasz skalniak. Najlepiej wygląda na naturalnych wzniesieniach, jednak jeśli nasz ogród jest płaski nic nie szkodzi – możemy samodzielnie stworzyć niewielkie wzniesienie. Skalniak nie będzie prezentował się najlepiej na środku ogrodu, zwłaszcza małego. Lepiej w tym przypadku umiejscowić go przy ogrodzeniu. Może również stanowić część kaskady wodnej albo przylegać tuż do oczka wodnego, jeśli posiadamy je w ogrodzie. Najlepiej wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, ponieważ większość roślin dobrze przyjmujących się na skalniakach lubi słońce.

Kolejnym krokiem jest projekt. Skalniak nie może być idealnie zaplanowany – ma wyglądać jakby stworzyła go natura. Jednak wstępny projekt jest konieczny, aby nakreślić mniej więcej jego wygląd. Wystarczy rozrysować orientacyjny kształt na kartce, wraz z opisem roślin, które powinny go porastać – dzięki temu stworzymy przy okazji listę zakupów.

Najważniejsze są kamienie

Nie da się ukryć, że najważniejszą częścią skalniaka są kamienie. Z racji tego, że ma on imitować górski krajobraz nie mogą to być kamienie obłe i o regularnych kształtach. Dobrze sprawdzą się kamienie łupane, o nieregularnych brzegach. Od wielkich głazów, które będą stanowiły problem logistyczny związany z noszeniem lepiej sprawdzą się mniejsze i płaskie kamienie, które będzie można układać piętrowo, tworząc poszczególne poziomy skalniaka. Na skalne tarasy doskonale sprawdzi się łupek szarogłazowy, dostępny w ofercie kopalni w Jenkowie. Ze względu na niewielki ciężar pojedynczych kamieni, od 10 do maksymalnie 40 kilogramów, dorosły człowiek bez problemu powinien poradzić sobie z ich układaniem.

Cięższe i większe kamienie układamy na samym dole, jako podstawę skalniaka. Wyżej można ułożyć mniejsze kamienie, pozostawiając niezbędną przestrzeń dla roślin. Kamienie powinny zajmować nie więcej niż 50% powierzchni całego skalniaka.

Budowa skalniaka krok po kroku

Po wybraniu odpowiedniego miejsca czas przejść do realizacji. Na początku przekopujemy ziemię, usuwając trawę i chwasty. Warto również wykopać rośliny wokół skalniaka, a następnie wyłożyć ziemię agrowłókniną i przysypać na przykład korą łupkową. Dzięki temu wokół skalniaka nie będą rosnąć chwasty, których usuwanie może być później trudne i czasochłonne.

Dookoła wykopu układamy konstrukcję zewnętrzną, tworzącą ściany skalniaka. Najniższa warstwa powinna składać się z największych kamieni, aby tworzyć stabilny fundament. Kamienie można wkopać na 1/3 głębokości. Wewnątrz usypujemy ziemię i obficie podlewamy. Trzeba poczekać aż ziemia całkowicie osiądzie. Następnie formujemy wewnątrz łagodne wzniesienie i również obficie podlewamy, czekając na ukształtowanie się ziemi. W tym czasie można zacząć tworzyć poziome półki z płaskich kamieni – ważne, aby zbocza nie były zbyt strome. Intensywne podlewanie pozwoli na określenie czy szczelinami nie wypływa woda, nie wymywając przy tym ziemi. Jeśli tak się dzieje należy uzupełnić je dodatkową warstwą kamieni.

Po około dwóch tygodniach, kiedy ziemia całkowicie osiądzie można zacząć sadzić rośliny. Należy pamiętać, aby pozostawić pomiędzy nimi wystarczająco dużo miejsca umożliwiającego wzrost. Na powierzchnię ziemi, pomiędzy roślinami również można wysypać tłuczeń kamienny. Zapobiegnie to nie tylko nadmiernemu parowaniu wody, ale również nada skalniakowi bardziej górski charakter. Uniemożliwi również wzrost chwastom i innym, niepożądanym roślinom.

Co jeszcze warto wiedzieć o budowie skalniaka w ogrodzie

Na skalniaku najlepiej prezentują się rośliny niskie i płożące. Nie muszą to być wyłącznie gatunki wysokogórskie – równie dobrze sprawdzą się na nim kwiaty, krzewy, a nawet drzewa. Aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny wysokie rośliny sadzimy z tyłu, jako tło. Duże rośliny najlepiej sadzić pojedynczo, a te najmniejsze w grupach. Im niższa roślina, tym bliżej z przodu powinna się znaleźć.

Najlepszym terminem na budowę skalniaka jest okres wiosenny, od maja do końca czerwca. W tym czasie posadzone rośliny będą miały najlepszy okres do wzrostu. Nie poleca się budowy skalniaka latem, ponieważ rośliny mogą wymagać wówczas częstego podlewania. Dobrym czasem jest również koniec lata, początek jesieni – rośliny powinny mieć wystarczająco dużo czasu, aby ukorzenić się przed zimą.

śr. ocena 0 / głosów 0