Jak dbać o ogród?

Każdy właściciel ogrodu wie, że na jego pielęgnację składa się szereg zajęć, które wymagają czasu, zaangażowania i odpowiednich środków. Różne gatunki często potrzebują opieki, która nie sprawdzi się w przypadku innych roślin. Są jednak zadania, które w swoim ogrodzie musi wykonywać niemal każdy. O podstawowej pielęgnacji przydomowej zieleni możecie przeczytać poniżej.

automatyczne systemy nawadniania

Właściwa gleba i regularne podlewanie

Podstawą udanego rozrostu roślin jest zapewnienie im odpowiedniej gleby o właściwym pH. Większość roślin preferuje odczyn obojętny. Bardzo ważne jest także regularne nawadnianie. Najlepszą porą na podlewanie dla trawników i większości roślin ogrodowych są godziny nocne i wczesnoporanne. W tym czasie jest najmniejszy poziom odparowywania wody, a dodatkowo nie ma ryzyka poparzenia liści, jak to się dzieje podczas letnich, słonecznych dni. Trudności, jakie wynikają z gospodarowania czasu potrzebnego na podlewanie ogrodu, doprowadziły do popularności automatycznych systemów nawadniania. Zużywają one znacznie mniej wody niż tradycyjne podlewanie i robią to samoczynnie o ustalonej porze.

Usuwanie szkodników

Rośliny ogrodowe narażone są na wiele niebezpieczeństw – myszy, szczury, krety i insekty. Każdy ze szkodników przeważnie wymaga zastosowania innych sposobów i środków chemicznych. Często stosujemy tylko metody doraźne, które nie usuną wszystkich kretów z naszej działki lub nie pozbędą się larw owadów. Większe i bardziej różnorodne ogrody mogą stać się także siedliskiem szerszeni, komarów i innych owadów nie tyle szkodliwych dla roślin, co dla człowieka. Zakup odpowiednich środków powinniśmy przeprowadzić w sklepie ogrodniczym, w którym możemy liczyć na pomoc fachowców znających temat od strony praktycznej. Chemii na owady jest bardzo dużo i nie każda jest w stanie skutecznie rozwiązać problem.

Inne czynności ogrodowe

Każdy ogród wymaga indywidualnej pielęgnacji. Niektóre czynności, takie jak pielenie chwastów, dotyczą każdego ogrodnika, lecz inne potrzebują wykonania mniej typowych zadań. Jeśli chcemy zregenerować trawnik, możemy zrobić to poprzez wertykulację (odpowiednie nacięcie darni) czy aerację (napowietrzanie trawnika). Poszczególne działania wymagają odpowiedniego sprzętu, środków i czasu. Zamiast tego można skorzystać z usług firmy, która całościowo zajmie się pielęgnacją naszego ogrodu.

Pracownik firmy PLANTA z Ostrowa Wielkopolskiego mówi: Do zadań, które wykonujemy, należą m.in. koszenie trawników, tworzenie rabat ogrodowych, sadzenie nowych roślin, cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów, mycie ogrodzeń i oczek wodnych oraz przeprowadzanie zabiegów owadobójczych.

śr. ocena 5 / głosów 1