Galanteria betonowa jako elementy aranżacji ogrodów w każdym stylu

Ogrody bez względu na swój styl zachwycają bogactwem flory. Pamiętajmy jednak, że rośliny to nie jedyny element, na który zwracamy uwagę w ogrodach. Inną równie ważną sprawą są elementy aranżacyjne np. ławki, gazony, ścieżki, a nawet schody. Poza funkcjonalnością powyższych elementów liczy się także ich estetyka, a nawet materiał, z jakiego zostały wykonane. Przyjrzyjmy się zatem galanterii betonowej i sprawdźmy, czy zda ona egzamin w ogrodach?

galanteria betonowa ogrod dekoracje

Co to jest galanteria betonowa i gdzie znajduje zastosowanie?

Nazwą galanteria betonowa określa się elementy architektoniczne wykonane z betonu, które służą do aranżacji różnego rodzaju przestrzeni. Do najbardziej popularnych produktów tego typu zaliczamy: kostkę brukową i płyty chodnikowe, krawężniki, gazony, elementy ogrodzeń, a nawet niektóre meble ogrodowe np. stoły czy ławki. Galanteria betonowa cechuje się tak ogromną uniwersalnością, że może z powodzeniem być stosowana w parkach, na skwerach, promenadach oraz w ogrodach. Szczególnie w tych ostatnich wykorzystywana jest coraz częściej. Jak wyjaśnia ekspert firmy Parbet specjalizującej się w produkcji galanterii betonowej:

Przy aranżacji ogrodów ważną kwestią jest właściwy dobór elementów tworzących infrastrukturę komunikacyjną oraz rekreacyjno-wypoczynkową. Wiele ogrodów, nawet tych urządzonych w bardzo konserwatywnym stylu, wprowadza pewne innowacje, np. modernizuje ciągi piesze, zastępując ścieżki żwirowe alejkami wykonanymi z kostki brukowej lub płyt chodnikowych o odpowiedniej stylistyce dopasowanej do charakteru ogrodu. Niektórzy zarządcy ogrodów idą jeszcze dalej, instalując place zabaw dla dzieci czy miejsca biesiadno-piknikowe. Wiele elementów potrzebnych do stworzenia powyższej infrastruktury wykonane są z betonu, który dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii produkcji oraz użytych surowców odznacza się dużą wytrzymałością, trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Co ważne elementy te wyróżnia wysoka estetyka, dzięki czemu są nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne.

Jak powstaje galanteria betonowa?

Galanteria betonowa z uwagi na swoją intensywną eksploatację musi być wykonana z surowców o odpowiedniej jakości. Oczywiście najważniejszy jest beton, którego klasa powinna być dostosowana do konkretnego wyrobu tak, aby spełniał on parametry wytrzymałościowe i użytkowe. Prócz betonu równie ważne jest stosowanie odpowiedniego zbrojenia, o ile takowe jest w danym produkcie przewidziane. W procesie produkcji galanterii betonowej nie można także zapominać o barwnikach, które pozwalają uzyskać odpowiedni efekt estetyczny. Aby kolory były trwałe, stosuje się barwniki odporne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeśli firma, której galanterię betonową zamierzamy zakupić, stosuje się do powyższych zasad, to możemy mieć pewność, że otrzymamy wyroby o odpowiedniej jakości użytkowej i estetycznej.

śr. ocena 5 / głosów 1