Drzewka ozdobne, czyli filigranowe piękno ogrodu

Drzewka ozdobne ze szkółek hodowlanych to idealne dopełnienie przydomowego ogrodu. Zielona przestrzeń staje się dzięki nim jeszcze bardziej estetyczna, przestronna i zróżnicowana.

drzewka-ozdobne

Kwestie estetyczne

Walory estetyczne drzewek ozdobnych są powszechnie znane. Drzewka stanowią doskonałe uzupełnienie ogrodu – jako elementy pionowe – przyciągając uwagę przechodniów i gości, a także samych hodowców.

Aranżując ogród, powinniśmy dobierać drzewka o cechach dostosowanych do naszych gustów – z ciekawą strukturą i barwą kory, czy kształtem liści. Pomysłowa kompozycja będzie stanowiła swoiste dzieło sztuki, które odwróci uwagę od mniej dekoracyjnych miejsc – radzi ekspert szkółki drzew i krzewów Waleczek.

Kształtowanie przestrzeni

Drzewka ozdobne to istotne elementy kształtowania przestrzeni – zarówno w małych, jak i nieco obszerniejszych ogrodach. W przypadku niewielkich założeń zielonych, drzewka kierują spojrzenie ku niebu, stwarzając wrażenie większej przestronności. W ogrodach rozległych, drzewka można sadzić w przemyślany sposób w dużych odstępach, tworząc relaksujące zakątki.

Bogactwo wyboru

Wśród drzewek ozdobnych nadających się do zasadzenia, znajdziemy zarówno odmiany liściaste (np. jarząb, wiąz, klon), jak i iglaste (m.in. jodły, świerki, sosny). To dobra wiadomość dla właścicieli dużych ogrodów, którzy mogą sobie pozwolić na różnorodność kompozycji. Uniwersalność odmian ma jednak także walory praktyczne. ,,Obecność drzewek iglastych sprawi, że zimą – gdy większość roślin drzewiastych zgubi liście – ogród nie będzie wyglądał na pusty” – słusznie zauważa specjalista szkółki drzew i krzewów Waleczek.

Rozważna decyzja

Przed zakupem drzewek ozdobnych warto zastanowić się, jaki efekt estetyczny chcemy uzyskać. Drzewka są bowiem inwestycją długoterminową, która przynosi owoce (i to w sensie dosłownym) po wielu latach oczekiwań. Raz zasadzone, nie dają się łatwo usunąć, stanowiąc trwały element otoczenia. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, jakie odmiany drzewek ozdobnych nabyć, możemy poprosić o pomoc fachowców. Specjaliści szkółek hodowlanych – takich jak szkółka drzew i krzewów Waleczek – udzielą nam użytecznych porad i wskazówek.