Charakterystyka technorattanu i mebli ogrodowych z tego materiału

Technorattan jest nowoczesnym, ekologicznym materiałem, z którego produkowane są między innymi meble ogrodowe, tarasowe czy balkonowe. Przypomina naturalny rattan, który jednak nie jest aż tak bardzo wytrzymały i odporny na czynniki atmosferyczne. Jakimi właściwościami charakteryzuje się ten materiał i dlaczego warto zakupić meble technorattanowe zamiast zwykłych, plastikowych mebli?

Rattan i technorattan – różnice

Rattan jest naturalnym materiałem pozyskiwanym z pnącza palm. Jest to bardzo giętki i ekologiczny materiał, wykorzystywany już w czasach starożytnych do wykonywania mebli. Z rattanu produkuje się nie tylko meble, ale również kosze, donice czy różnego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz. Jest on bardzo elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a produkty wykonane z rattanu są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo lekkie. Ponieważ rattan jest naturalnym materiałem, często niczym niezabezpieczonym, powoduje, że działanie czynników atmosferycznych (promieniowanie słoneczne czy opady) mogą materiał zniszczyć. Postęp technologiczny umożliwił stworzenie technorattanu – również ekologicznego materiału, wykonywanego z polietylenu. To bardzo jakościowy materiał, który z powodzeniem stosuje się do produkcji mebli ogrodowych, które prezentują się o wiele lepiej niż meble wykonane z plastiku.

Technorattan – właściwości materiału

Technorattan jest materiałem wykonanym z polietylenu. Jest on ekologiczny i poddaje się procesowi recyklingu. Podczas produkowania mebli technorattanowych nie występują żadne szkody dla środowiska, a materiał ten pozwala na wykonanie bardzo wytrzymałych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych mebli. Podobnie jak naturalny rattan, jego nowoczesny odpowiednik jest lekki, bardzo elastyczny i łatwo go utrzymać w czystości. Jednocześnie jest wytrzymały i odporny na wilgoć, dzięki czemu meble z technorattanu można bez przeszkód przechowywać na zewnątrz bez szkody na ich wyglądzie. Wytrzymałość technorattanu szacuje się na około 10-15 lat. Do produkcji elementów z technorattanu nie używa się żadnych szkodliwych substancji. Nawet lata wystawiania mebli technorattanowych na słońce nie sprawiają, że meble blakną, a dodatkowo są odporne na plamy i uszkodzenia mechaniczne.

Meble technorattanowe – dlaczego warto?

Opisane wcześniej właściwości tego materiału wyraźnie pokazują, że wykonane z niego meble to świetne rozwiązanie na tarasy, ogrody czy nawet balkony. Z technorattanu wykonuje się przede wszystkim krzesła, sofy, stoliki, a także wiele dekoracji. Przy produkcji stolików z technorattanu wykorzystuje się również szkło, dzięki czemu stolik przeznaczony na taras czy ogród jest wygodnym i stabilnym meblem, umożliwiającym nawet spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. W galeriach z wyposażeniem wnętrz, takich jak np. Goja, znajdziemy ciekawe, eleganckie modele mebli, które można wykorzystać nawet do aranżacji domu czy mieszkania. Meble technorattanowe znajdziemy w różnych stylach i designie – od klasycznych mebli ogrodowych po bardzo wymyślne, nowoczesne kompozycje. Projektowanie ciekawych mebli czy dekoracji umożliwia elastyczność tego materiału, która pozwala na tworzenie różnych plecionek – geometrycznych i okrągłych. Meble technorattanowe znajdziemy również w wielu wersjach kolorystycznych.

śr. ocena 0 / głosów 0