Alternatywy dla kostki brukowej – przegląd rozwiązań

Kostka brukowa zyskała sporą popularność w latach 90-tych – szczególnie model behaton o charakterystycznym kształcie dwuteownika był powszechnie wykorzystywany do układania powierzchni na prywatnych posesjach i na obszarach zakładów przemysłowych. Jednak obecnie coraz częściej odchodzi się od kostki na rzecz innych rozwiązań. Oto niektóre z nich

Nawierzchnia gruntowa

Wykonywana jest zazwyczaj z gruntu rodzimego na danym obszarze. Nawierzchnie gruntowa są charakterystyczne dla parków i innych rozległych przestrzeni, gdzie wykonanie ścieżek lub placów z innych materiałów byłoby z jednej strony bardzo kosztowne, z drugiej burzyłoby naturalną estetykę terenu. Nawierzchnie gruntowe z gruntu rodzimego są miękkie i bardzo wygodne w chodzeniu czy bieganiu, jednak z drugiej strony szybko rozmiękają w czasie deszczu. Problem z tworzeniem się błota na takiej nawierzchni można rozwiązać pokrywając ją warstwą gruboziarnistego kruszywa, np. żwiru lub grysu. Nawierzchnie wymagają dość starannej konserwacji, między innymi wyrównywania powierzchni i uzupełniania stanu kruszywa.

Kamień ścieżkowy

Czyli naturalny kamień, którego jedna strona jest na tyle płaska, że możliwe jest ułożenie z niego dość równej nawierzchni – wykorzystywany jest przede wszystkim w budowaniu ścieżek, jednak spisze się również do budowania podjazdów i tarasów, przestrzeni wokół basenu etc. Każdy kamień jest inny, dlatego dopasowanie ich do siebie wymaga sporo czasu, jednak trud ten całkowicie się opłaca – uzyskana w ten sposób nawierzchnia zachwyca swoją urodą. Kamienie ścieżkowe idealnie komponują się z wystrojem praktycznie każdego ogrodu – od klasyki do nowoczesności. Uznanym dostawcą kamieni ścieżkowych jest kopalnia Jenków.

Płyty ażurowe

To rozwiązanie znane jeszcze dłużej niż kostka brukowa – jego zaletą jest z jednej strony solidne utwardzenie nawierzchni, np. podjazdu, z drugiej strony dobra przepuszczalność wody do gruntu, co zapobiega powstawaniu kałuż. Płyta ażurowa ma kształt wykonanej z betonu siatki, której oczka można wypełnić kruszywem bądź pozwolić przerastać przez nie trawie. Inna zaleta płyty ażurowej to niski koszt – do produkcji płyty potrzeba mniej betonu, niż do produkcji kostki o tej samej powierzchni.

Beton stemplowany

To kolejny produkt uzyskiwany z betonu. Tym, co odróżnia go od zwykłej kostki brukowej jest dość nieregularny kształt – dzięki temu każdy z elementów wygląda nieco inaczej. To sprawia, że nawierzchnia z kostek betonu stemplowanego odznacza się dużo przyjemniejszą dla oka estetyką.

śr. ocena 5 / głosów 5