Najczęstsze przyczyny awarii pieców gazowych

Prawdą jest, że nie można skonstruować zupełnie niezawodnej maszyny – takiej, która przez całe dziesięciolecia będzie działać bez wystąpienia jakiejkolwiek usterki. Dlatego też, dużą wagę powinniśmy przykładać do regularnego serwisowania posiadanych urządzeń, zwłaszcza tych, od których zależy nasz komfort i bezpieczeństwo. Jednym z nich jest doskonale znany wszystkim piec gazowy, którym to zajmować będziemy się w poniższym artykule, starając się wymienić najczęstsze przyczyny jego awarii.

Serwis kotłów gazowych

Wydajne i ekonomiczne ogrzewanie to absolutna podstawa każdego nowoczesnego mieszkania. Z tego względu na wyjątkową uwagę zasługują kotły zasilane gazem, którym ufamy coraz częściej, jako jednemu z lepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Niestety intensywna eksploatacja, zwłaszcza w trakcie długiej zimy, może prowadzić do pewnych problemów, którym będziemy musieli stawić czoło.

Doświadczony serwis

Pamiętajmy jednak, by nigdy samemu nie zabierać się do napraw, choćbyśmy nie wiadomo jak mocno wierzyli we własne siły. W przypadku zaobserwowania niestandardowego działania pieca, powinniśmy koniecznie skontaktować się ze specjalistami – z gazem bowiem nie ma żartów. Tylko wykwalifikowani fachowcy, posiadający odpowiednie uprawnienia mogą zajmować się przeglądem oraz naprawą kotłów. Znalezienie takich osób nie powinno stanowić problemu – w każdym mieście w Polsce funkcjonuje kilka godnych polecenia przedsiębiorstw specjalizujących się w tym temacie. Przykładem jednego z nich jest działający w okolicach Poznania, będący partnerem firmy Viessmann, V-SERWIS.

Problemy z zasilaniem

Nawet tak zwyczajna rzecz, jak przełączenie wtyczki urządzenia do sąsiedniego gniazdka, może spowodować pewne nieprzyjemności. Nawiasem mówiąc, kto z nas byłby w stanie powiązać z pozoru tak niewinną czynność z pojawieniem się awarii? Uogólniając, wszelkie nieprawidłowości pojawiające się w instalacji elektrycznej, skutkują ciągłymi restartami kotła, który po jakimś czasie zasygnalizuje wystąpienie trudności.

Gromadzenie się zanieczyszczeń

Warto wiedzieć, że gaz jaki wykorzystujemy do ogrzewania pomieszczeń oraz wody jest pewną mieszanką, zawierającą również nieco zanieczyszczeń, w tym miedzy innymi siarkę. Dlatego też podczas normalnej pracy, wewnątrz komory spalania wytrącają się zbyteczne substancje, z czasem osadzając się na syfonie, co w późniejszym okresie doprowadzić może nawet do jego zapchania. Gdy to już nastąpi, skroplona para wodna, jaka powinna opuścić urządzenie, wypełni je, finalnie powodując wyłączenie pieca.

Zanieczyszczenia, o jakich tutaj mowa mogą stać się również przyczyną słabszego przepływu spalin w wymienniku ciepła. Wówczas – podobnie jak we wcześniejszym przypadku – kocioł gazowy wyłączy się, przeciwdziałając nadmiernie rosnącemu ciśnieniu.

Pozostając nadal w temacie odprowadzania niepożądanych substancji, zawsze istnieje ewentualność uszkodzenia zamontowanego w maszynie wentylatora. Spaliny, które dzięki temu elementowi mają opuszczać wnętrze, zostaną w środku, czego nie można oczywiście uznać za część normalnej pracy pieca.

Komplikacje związane z wodą

Czymś, co przydarza się całkiem często, prowadząc oczywiście do mniejszych i większych awarii, jest brak wody, do jakiego może dojść w naszej instalacji grzewczej. Jak to możliwe? Wystarczy, że przydarzy nam się wyciek z zaworu bezpieczeństwa lub z pewnych źle skręconych połączeń, a nawet ubytek cieczy z miejsc, gdzie znajdują się odpowietrzniki. W takich sytuacjach ciśnienie widoczne na manometrze spada do zera, choć wartość taka może być czasem skutkiem uszkodzenia danego czujnika, co samo w sobie jest także sporą wadą.

śr. ocena 0 / głosów 0