Meble z litego drewna czy sklejkowe – które wybrać?

Lite drewno jest surowcem tradycyjnie używanym do produkcji mebli o wysokiej jakości. Meble z litego drewna są zwykle postrzegane jako bardziej prestiżowe i eleganckie. Do wytwarzania mebli stosuje się również robioną z różnych często używanych gatunków drewna sklejkę. Zwykle jest ona stosowana w meblach bardziej popularnych, które jednak zapewniają równie atrakcyjny wygląd i dobre własności użytkowe, w tym wysoką wytrzymałość.

meble z drewna litego

Meble zrobione z drewna cieszą się dużą popularnością ze względu na bardzo cenione przez użytkowników zalety drewna. Jest ono w pełni naturalne i ekologiczne, a wszystkie przedmioty codziennego użytku, które się z niego wykonuje, są bardzo przyjazne i stosunkowo trwałe. Meble drewniane mogą być wykończone zgodnie z oczekiwaniami nabywców, a szeroka paleta lakierów, bejc i różnych rodzajów farb daje możliwość uzyskania niemal dowolnego efektu. Wielką zaletą drewna jest to, że może ono być poddawane renowacji, która może zarówno przywrócić im dawny wygląd, jak i całkowicie odmienić ich charakter dzięki nowym kolorom czy zmianie sposobu wykończenia pomalowanej powierzchni.

Zalety mebli z litego drewna

Największą zaletą mebli z litego drewna jest ich solidność i długowieczność. Dobrze wysuszone i odpowiednio zabezpieczone drewno może z powodzeniem służyć użytkownikom przez wiele lat. Mocną stroną mebli zrobionych z litego drewna jest też możliwość cieszenia się pięknym rysunkiem słoi i strukturą materiału.

Drewno jest również stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Przy użyciu odpowiednio dobranych do rodzaju wykończenia powierzchni preparatów można znacznie podnieść ich wytrzymałość i zapewnić atrakcyjny wygląd, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z meblami lakierowanymi, olejowanymi czy malowanymi.

Meble z litego drewna są wykonywane z różnych dostępnych gatunków. Często wykorzystuje się najtwardsze rodzaje drewna – dąb, buk czy klon. Wielu zwolenników mają jednak też meble zrobione z bardziej popularnych i tańszych gatunków, takich jak sosna czy brzoza.

Zalety mebli ze sklejki

Sklejka to rodzaj materiału, który również jest pozyskiwany z naturalnego drewna. Powstaje on za sprawą sklejenia ze sobą kilku arkuszy o niewielkiej grubości. Po połączeniu uzyskuje się trwały, a jednocześnie elastycznym materiał o różnej grubości, złożony z nieparzystej liczby warstw. Sklejka jest najczęściej pozyskiwana z drewna sosny lub brzozy, a niekiedy również z buku lub olchy. Doskonale nadaje się zarówno do produkcji poszczególnych elementów, m.in. półek, blatów czy siedzisk, jak i całych mebli  – wyjaśnia specjalista z firmy Meble K&D, wytwórcy nowoczesnych mebli drewnianych.

Cechami charakterystycznymi sklejki są wysoka elastyczność, niska waga i podatność na kształtowanie. Meble ze sklejki są więc często gięte, a wiele ich elementów bywa zaokrąglonych. Co ważne meble ze sklejki są zdecydowanie lżejsze od tych wykonanych z litego drewna. Niższa jest też ich cena. Mocną stroną mebli ze sklejki jest równie szeroka, jak w przypadku drewna litego, dostępność różnych sposób ich wykończenia.

Decyzja o wyborze mebli ze sklejki lub litego drewna zależy od preferencji nabywcy i tego, co jest dla niego ważniejsze. Niewątpliwym atutem mebli z litego drewna jest ich solidności i bardziej klasyczny wygląd. Meble ze sklejki są jednak bardziej przystępne cenowo i również wykonane z przyjaznego i ekologicznego materiału.

śr. ocena 0 / głosów 0