Kupno mieszkania czy wynajem – co się bardziej opłaca?

Każdy z nas dorasta do takiego momentu, w którym nie chce już mieszkać z rodzicami. Potrzeba samodzielności, zakładanie rodziny – wiele jest powodów, dla których zaczynamy rozglądać się za własnym lokum. I pojawia się dylemat – mieszkanie własne czy wynajmowane? W tym tekście porównamy te dwa rozwiązania. Które z nich bardziej się opłaca?

Zalety i wady wynajmu

Wiele osób zaczyna od wynajmowania mieszkania, przede wszystkim z powodu podziału kosztów między współlokatorów. Po jakimś czasie studencki tryb życia zaczyna nas jednak męczyć – dorastamy do życia w pojedynkę lub z partnerem. Wtedy czas rozejrzeć się za mieszkaniem do wynajęcia samodzielnie, najczęściej w nieco wyższym standardzie.

Do zalet wynajmu mieszkania można zaliczyć brak zmartwień w związku z większymi naprawami. Najczęściej bowiem tymi naprawdę dużymi remontami zajmuje się właściciel mieszkania. Zależy to jednak od zawartej umowy. Sporą zaletą jest także różnorodność mieszkań do wyboru oraz elastyczność. Przez pewien czas możemy wynajmować bardzo skromne lokum, aby zmienić je na bardziej komfortowe, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie.

Wielką wadą wynajmowania mieszkania jest wieczna niepewność. Zdarza się, że właściciel zmienia plany co do lokalu i wypowiada umowę. Wtedy zaczyna się gorączkowe szukanie nowego miejsca do życia. Nie jest też rzadkością nieuczciwość właścicieli mieszkań pod wynajem. Zdarzają się incydenty szperania w rzeczach lokatorów, nagłych najść, unikania zwrotu kaucji… Słowem: jesteśmy w dużej mierze zdani na łaskę lub niełaskę właściciela.

Zalety i wady kupna mieszkania

Kupno mieszkania to często przytłaczający koszt. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? W zależności od tego, w jakie metraż i lokalizację celujemy, może się okazać, że miesięczna rata kredytu hipotecznego jest zbliżona do wysokości czynszu w wynajmowanym mieszkaniu lub nieznacznie wyższa. Wydaje się jednak, że możliwość wyboru i urządzenia mieszkania idealnie pod siebie jest tego warta. Brak właściciela i ryzyka zerwania umowy najmu daje poczucie bezpieczeństwa, którego przecież szukamy pod własnym dachem.

Za pewną wadę kupionego mieszkania można poczytać pełną odpowiedzialność za jego stan – wszystkie remonty i naprawy są na naszej głowie, a zaniedbania będą miały przykre konsekwencje wyłącznie dla nas samych. Zawsze jednak wolność wiąże się z odpowiedzialnością i kwestie mieszkaniowe nie stanowią tu wyjątku.

Jeżeli szukasz mieszkania, które stanie się Twoim miejscem na ziemi, sprawdź ofertę www.pbekodom.pl.