Kryteria wyboru garderoby

Garderoba jest dość szczególnym miejscem, ponieważ w niewielkiej przestrzeni musi pomieścić bardzo dużo przedmiotów. To w niej przechowujemy ubrania domowników, ale także buty, czy zimowe płaszcze. Właśnie dlatego aranżacja tego pomieszczenia musi być jak najlepiej przemyślana. W garderobie musi przecież panować należyty porządek i ład. Podpowiadamy, jakimi zasadami kierować się podczas urządzania wymarzonej garderoby.

Domowa garderoba

Jakie meble sprawdzą się najlepiej w garderobie?

Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów domowej garderoby jest obszerna szafa. Popularnym pomysłem jest umieszczenie kilku mebli tego typu w pomieszczeniu. Wielu producentów proponuje zabudowy garderoby, które pokryją całe powierzchnie ścian.

Jak przekonują eksperci z  zakładu stolarskiego Bumeb: ,,Najczęściej wybierane przez klientów szafy nie mają drzwi, są to po prostu meble zawierające dużą ilość półek w różnych rozmiarach. Warto też zdecydować się na kilka elementów wyposażonych w poziomy drążek, na którym można zawiesić koszule, czy kurtki’’.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem w domowej garderobie są też liczne szuflady i pudełka, czyli tak zwane organizery. Można umieścić w nich bieliznę, ale też biżuterię czy akcesoria, takie jak krawaty. W kartonach i pudełkach warto umieścić też rzeczy, których używamy sporadycznie lub sezonowo. W garderobie ogromne znaczenie ma też lustro. Powinno być na tyle duże, aby można było zobaczyć w nim całą swoją sylwetkę. Ten element wyposażenia musi być jak najlepiej oświetlony. Dobrym rozwiązaniem będą więc lampy LED zawieszone bezpośrednio na lustrze.

Jak wybrać miejsce na domową garderobę?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wydzielenie osobnego pomieszczenia na garderobę. Zwróćmy jednak uwagę na to, kto będzie z niej korzystał. Jeśli będzie to cała rodzina, warto urządzić ją w miejscu, do którego wszyscy domownicy mają łatwy dostęp. Najbardziej popularnym pomysłem jest jednak aranżacja garderoby obok jednej z sypialni. Istotna jest też wielkość pomieszczenia. Wystarczająca jest powierzchnia około 3– 5 metrów kwadratowych. Domową garderobę można umieścić we wnęce jednego z pomieszczeń, a nawet w strefie oddzielonej parawanem, czy dużą komodą. Jeśli chodzi o oświetlenie domowej garderoby, powinno obejmować całe wnętrze. Najlepiej sprawdzą się innowacyjne taśmy i zintegrowane oprawy LED. Lampy tego typu można zamontować także w poszczególnych szafkach i szufladach. Co ważne, oświetlenie LED jest aktualnie najbardziej ekonomiczne na rynku i wysoce energooszczędne.

śr. ocena 0 / głosów 0