Jak dbać o podłogę z drewna?

Najbardziej klasycznym i naturalnym materiałem wykończenia wnętrz, który jest nie tylko piękny, ale i trwały – to z pewnością drewno, które idealnie nadaje się jako okładzina na podłogę. Jednak, aby zachowało właściwości przez wiele lat, musi być w odpowiedni sposób pielęgnowane. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, dbając o podłogę z drewna oraz jakich zachowań warto unikać.

Drewniana podłoga

Produkty niezbędne do konserwacji

Prawdziwe drewno to materiał, który nawet jeśli został w odpowiedni sposób przygotowany przez producenta oraz zabezpieczony podczas montażu, jest podatny na zniszczenia. Aby podłoga drewniana była długowieczna, należy zastosować się do kilku zasad.

Warto pamiętać, że pierwszym krokiem do utrzymania pięknej podłogi z drewna jest jej regularna pielęgnacja. Wszelkie zanieczyszczenia w postaci wody lub piasku wpływają na żywotność powłoki lakieru bądź olejowosku, którą jest pokryte drewno. Piasek, który przenoszony jest pod podeszwami butów i wcierany w drewnianą podłogę sprawia, że powstają na niej zarysowania oraz wgniecenia, których trudno się pozbyć.

Po pozbyciu się kurzu, piasku oraz wszelkich innych zanieczyszczeń z podłogi można rozpocząć mycie powierzchni z wykorzystaniem odpowiednich środków przeznaczonych do pielęgnacji podłóg lakierowanych bądź wykończonych z wykorzystaniem olejowosku.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta listew przypodłogowych i podłóg drewnianych PRESTIGE Decor: Ważne jest, aby przeprowadzając zarówno codzienną, jak również okresową konserwację podłogi drewnianej zastosować odpowiednie dedykowane środki, przeznaczone do pielęgnacji desek podłogowych zamontowanych w danym pomieszczeniu.

Używany do pielęgnacji środek należy zastosować według wskazań podanych na jego opakowaniu. Niewłaściwa pielęgnacja może naruszyć wierzchnią warstwę lakieru bądź olejowosku i przyczynić się do powstania uszkodzeń.

Odpowiednia pielęgnacja powierzchni podłogi pozwoli na zabezpieczenie i utrwalenie intensywnego wybarwienia desek, a tym samym na cieszenie się ich pięknem przez długie lata.

śr. ocena 0 / głosów 0