Na jakie elementy zwracać uwagę podczas wyboru automatyki do bram garażowych?

Nowoczesne technologie są niezwykle pomocne w dzisiejszym świecie, w którym czas jest naszym najcenniejszym zasobem. Aby go zaoszczędzić podczas wjazdu samochodem przez bramę do garażu, warto zainstalować napęd, dzięki któremu otworzymy drzwi nie opuszczając naszego pojazdu. Inwestycja w automatykę do bramy garażowej na pewno się zwróci, ale wcześniej należy odpowiednio dobrać właściwy model do naszych potrzeb.

Dobierz automatykę do własnych potrzeb

Na rynku bram garażowych producenci oferują różne modele w kilku rodzajach. Do wyboru mamy m.in. bramy uchylne, segmentowe, przesuwne i skrzydłowe. Do każdej z nich należy dobrać odpowiednią automatykę. Głównym elementem systemu jest siłownik, który jest wyposażony w szynę i wózek pociągowy – z napędem łańcuchowym lub na pasek zębaty. Jego dobór jest uzależniony od wymiarów bramy (jej wysokości i szerokości), a także ciężaru oraz intensywności jej pracy. Można to zrobić samodzielnie – odpowiednie parametry znajdują się bowiem w instrukcjach montażowo-instalacyjnych producentów automatyki do bram garażowych.

Zdalne sterowanie siłownika z wbudowaną centralą sterującą, połączonego z szyną pociągową i zamocowanego pod sufitem pomieszczenia, jest możliwe za pomocą nadajnika radiowego w postaci pilota oraz współpracującego z nim odbiornika radiowego, który jest zintegrowany z centralą sterującą. Niektóre systemy umożliwiają montaż przycisku naściennego, który ułatwia sterowanie bramą. Ponadto wjazd może umożliwić klawiatura kodowa lub włącznik, do którego należy włożyć i przekręcić odpowiedni kluczyk.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Oprócz wymienionych wyżej elementów należy pamiętać o zabezpieczeniu bram posesyjnych fotooptycznymi liniami ochronnymi. Jedna taka linia pozwala wykryć przeszkodę w płaszczyźnie ruchu bramy, dzięki czemu nie zamknie się ona aż do momentu usunięcia przeszkody. Warto o tym pamiętać i nie oszczędzać na dodatkowej automatyce do bram garażowych, ponieważ drobna naprawa lakiernicza samochodu, a już na pewno poważny wypadek z udziałem ludzi, są bardziej kosztowne niż zakup jednej linii fotokomórek.

Sprzedażą akcesoriów oraz automatów do bram automatycznych wszelkiego rodzaju zajmuje się sklep internetowy Automatyka. Ponad 20 lat doświadczenia gwarantuje pewność wysokiej klasy oferowanego sprzętu i możliwość dostosowania rozwiązań indywidualnie do potrzeb klientów. Fachowe doradztwo pomoże w wyborze odpowiedniej automatyki i oprzyrządowania do bram – sklep online jest zaopatrzony we wszystkie niezbędne produkty m.in. zestawy alarmowe, centrale sterujące do bram, fotokomórki, piloty do bram oraz wiele innych akcesoriów.