Dom jednorodzinny czy mieszkanie – co wybrać?

Wybór domu rodzinnego czy mieszkania spędza sen z powiek niejednemu, kto szuka miejsca do zamieszkania. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zależą w dużym stopniu od liczebności rodziny, możliwości finansowych, upodobań, oczekiwań oraz przyzwyczajeń. Jeżeli wahasz się, to w tym artykule podsuwamy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję, czy zamieszkać w mieszkaniu, czy może jednak kupić dom.

Zalety i wady mieszkania

Zacznijmy od wskazania walorów kupna mieszkania. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego albo wtórnego z czystego wygodnictwa. Dom wiąże się z większą liczbą obowiązków. Większa powierzchnia wymaga bowiem większego nakładu czasu przeznaczonego na sprzątanie, pielęgnowanie ogrodu, grabienie liści. Nie każdy ma środki finansowe, aby zlecić te prace innym, ale również nie każdy odnajduje się w pracach w ogrodzie lub remontowych. Można oczywiście posadzić tylko trawę i na tym poprzestać, ale trawa sama się nie podleje i nie przytnie. Ponadto jak wskazuje pracownik firmy Graz Deweloper ze Szczecina:

Osoby decydujące się na zakup mieszkania, cenią sobie wygodę korzystania z komunikacji miejskiej, bliskość do obiektów użyteczności publicznej, żłobka, przedszkola, sklepów oraz miejsc, w których mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Kupno domu co do zasady związane jest z osiedleniem się poza miastem. Nie wszystkim młodym stażem małżeństwom takie rozwiązanie odpowiada. Zakup i utrzymanie mieszkania jest też często tańszym rozwiązaniem niż zakup wielopowierzchniowego domu.

Wśród wad zamieszkania w mieszkaniu należy wymienić mniej prywatności i większe narażenie na hałas. Często mieszkańcy bloków muszą nauczyć się sztuki kompromisu, gdy np. sąsiad permanentnie organizuje imprezy w godzinach ciszy nocnej albo ma psa, który pozostawiony sam w domu ciągle wyje.   

Zalety i wady domu jednorodzinnego

Na pytanie: Dom jednorodzinny czy mieszkanie? niektórzy odpowiadają: „Zdecydowanie dom”. Są to osoby, które mają większe środki finansowe, chcą uciec z hałaśliwego miasta, cieszyć się większą przestrzenią niż w mieszkaniu i mieć bliski kontakt z naturą. Dom to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób lubiących majsterkować. Ceną tego czasami bywa większa odległość od komunikacji miejskiej, przychodni albo szkoły dla dziecka, dojazdy do pracy, biegające po ulicach bezpańskie psy, czasami większe poczucie braku bezpieczeństwa niż w mieszkaniu w bloku w otoczeniu sąsiadów.

Wybór pomiędzy zakupem domu czy mieszkania nie jest prosty. Jeżeli jesteście już starsi, Wasze dzieci podrosły i będą mogły samodzielnie dojeżdżać do szkoły albo na uczelnię, lubicie prace w ogrodzie i nie boicie się nieprzewidzianych awarii w domu, to dom jest właśnie dla Was. Jeżeli spędzacie aktywnie czas po pracy, liczy się dla Was wygoda w dotarciu do jakiegoś miejsca, nie lubicie prac remontowych ani w ogrodzie, lepiej sprawdzi się dla Was zakup mieszkania.

śr. ocena 0 / głosów 0