Czym się kierować wybierając wkład kominowy?

Kominek to nie tylko ozdoba salonu, ale również jeden z istotnych elementów instalacji grzewczej. Zanim jednak będziemy mogli rozpalić w nim ogień i cieszyć się przyjemnym ciepłem, musimy wybrać odpowiedni wkład kominkowy. Czym się kierować przy zakupie tego urządzenia?

Rodzaje wkładów

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów wkładów kominkowych. Podstawowym kryterium podziału jest materiał, z jakiego został wykonany dany egzemplarz oraz jego kształt. Wyróżniamy zatem wkłady:

  • Z blachy kwasoodpornej
  • Z blachy żaroodpornej
  • Jednościenne
  • Dwuścienne
  • Z powłoką izolacyjną
  • Owalne

Czym będziemy palić w kominku?

Pytanie wydawałoby się banalne – w kominkach w końcu pali się drewnem. Jest to prawda, ale tylko połowicznie, bowiem istnieją również wkłady, które współpracują z kotłami gazowymi lub olejowymi. Uwzględnienie rodzaju paliwa jest niezwykle istotne w budowaniu kominka – palenie w kominku innymi paliwem, niż to, do którego został przystosowany grozi bowiem uszkodzenie rur.

Rodzaj paliwa a rodzaj wkładu

W zależności od tego, na jakie paliwo postawimy, musimy wybrać do niego odpowiedni wkład. Do ogrzewania gazem lub olejem konieczne będzie wybranie wkładu kwasoodpornego, zawierające warstwę izolacji termicznej na stalowym lub aluminiowym płaszczu.

-Dla paliwa stałego, czyli drewna lub węgla, konieczne jest zainwestowanie we wkład żaroodporny, który dostosowany jest do temperatur sięgających nawet 400 stopni Celsjusza – mówi przedstawiciel firmy ITEK Polska.

Przekrój komina

Żeby móc zamontować wkład, musimy sprawdzić najpierw jakiego przekroju jest nasz komin. Zazwyczaj ma on kształt kwadratu lub prostokąta. W pierwszym przypadku wybieramy wkłady okrągłe, w drugim – owalne. Ponadto musimy dopasować do kształt wkładu kominkowego do biegnący w kominie przewodów spalinowych. W tym przypadku nie można sobie pozwolić na odstępstwa – oba elementy muszą pasować do siebie bardzo dokładnie.

Parametry techniczne urządzenia

Tej kwestii powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, jeśli nasz kominek ma służyć nie tylko za ozdobę, ale również źródło ciepła. Najbardziej interesują nas wtedy:

  • Sprawność wkładu – wyrażana w procentach, oznacza jak wiele energii zawartej w paliwie jesteśmy w stanie odzyskać w postaci ciepła. Im większa sprawność, tym lepszy wkład.
  • Moc nominalna – czyli moc uśredniona, nie maksymalna. Przyjmuje się, że do ogrzania 25 m3 pomieszczenia potrzebna jest moc 1 kW
  • Zużycie paliwa – im mniejsze tym lepiej, przyjmuje się, że kominek o mocy 7 kw powinien palić średnio 2,5 kg drewna na godzinę.
  • Temperatura spalin – nie powinna przekraczać 400 stopni.