Czym się charakteryzują kurki kulowe

Instalacje doprowadzające do naszych domów gaz czy wodę a na terenach fabryk np. gazy i płyny robocze, byłyby bezużyteczne, gdyby nie armatura. To ona umożliwia obsługę instalacji i korzystanie z transportowanych nią mediów. Jednym z elementów armatury, z którym mamy do czynienia, jest kurek kulowy (zawór kulowy). Jak działa ten rodzaj zaworu i czym się charakteryzuje?

gaz

Czym są kurki kulowe?

Kurki, czy też zawory kulkowe, zaliczają się do armatury instalacji ciepłowniczych, wodnych czy gazowych. Co do zasady tego typu kurków można używać wszędzie, gdzie transportowany instalacją czynnik nie wykazuje działania agresywnego.

Kurki kulowe są dostępne w różnych odmianach w zależności od potrzeb danej instalacji i miejsca – mówi znawca reprezentujący firmę Krotos specjalizującą się w armaturze do instalacji wodnych i gazowych. – Produkujemy zawory kulkowe o średnicy DN 50, DN65 i DN 80, działające pod ciśnieniem do 4,0 MPa oraz w różnych zakresach temperatur. W przypadku zaworów do gazu wartości te wynoszą od -30˚C do +80˚C. Kurki kulowe w instalacji wodnej radzą sobie w temperaturach do 150˚C.

Aby używanie kurków było bezpieczne i aby zapewnić im wieloletnią trwałość, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie wody. Wszystkie elementy: korpus, kula i uszczelnienie muszą być idealnie spasowane i solidne. Dlatego zawory kulowe wypuszczane na rynek powinny być nadzorowane na każdym etapie produkcji, posiadać Aprobatę Techniczną i spełniać normy krajowe oraz wspólnotowe UE. Instytucją, która zajmuje się testowaniem armatury tego rodzaju, jest Instytut Nafty i Gazu w Krakowie.

Budowa kurków kulowych

Pod względem budowy kurki kulowe nie są skomplikowane. Składają się z czterech części. Są to:

  • korpus,
  • gniazdo,
  • kula,
  • dźwignia.

Korpus to część, w której cały mechanizm jest osadzony. Sterowanie przepływem odbywa się za pomocą dźwigni, która stanowi zewnętrzną część zaworu. Ruch dźwigni porusza kulą, w której znajduje się otwór. Otwarcie zaworu polega na ustawieniu kuli tak, aby medium przepływało przez otwór w niej, a zamknięcie – na zablokowaniu przepływu litą częścią kuli.

Zawory kulowe są szeroko stosowane w różnego rodzaju instalacjach z uwagi na prostotę konstrukcji i obsługi oraz wynikającą z tych cech niezawodność. Stosuje się je przy instalacjach do podwodnego wydobywania ropy naftowej, jako zawory odcinające w rafineriach i przemyśle chemicznym oraz spożywczym czy w instalacjach gazowych domowych i przemysłowych.

śr. ocena 5 / głosów 2