Na czym polega i do czego służy metaloplastyka?

Ostatnie dziesięciolecia to rozkwit produkcji masowej, nastawionej na wysoką wydajność i walory użytkowe wykonywanych przedmiotów. Nie oznacza to jednak, że w dobie tak rozwiniętej technologii sztuka ręcznego tworzenia zupełnie zanikła, czego przykładem jest wciąż popularna metaloplastyka obejmująca różne techniki kowalstwa artystycznego. Na czym polega ta technologia i gdzie się ją wykorzystuje?

metaloplastyka

Czym jest metaloplastyka?

Metaloplastyka to rodzaj rzemiosła artystycznego polegającego na wytwarzaniu przedmiotów z metalu z naciskiem na walory estetyczne wykonywanych w ten sposób artykułów. Mogą to być zarówno przedmioty użytku codziennego, np. elementy wyposażenia domu, jak i o charakterze czysto dekoracyjnym.

Metaloplastyką zajmowano się już w starożytności, by przez kolejne epoki – m. in. brązu, żelaza czy renesansu – doskonalić rzemiosło. – Wyjaśnia przedstawiciel sklepu DASTAL oferującego wyroby metaloplastyczne. – Obecnie wyróżniamy kilka technik metaloplastycznych, w tym obróbkę metali na ciepło lub zimno. Surowcem najczęściej wykorzystywanym w metaloplastyce jest miedź i mosiądz, ale też blachy wykonane z cynku, ołowiu czy aluminium. Bogaty wybór technik oraz narzędzi do ręcznej obróbki metali, a także różne sposoby wykończenia, jak np. inkrustacja czy grawerowanie – wszystko to sprawia, że wyroby metaloplastyczne są unikatowe i zachwycają swoim wyglądem. Dzięki wytrzymałości i wysokiej odporności metali na szkodliwe czynniki, artykuły te są również trwałe i doskonale sprawdzają się w różnych warunkach.

Zastosowania metaloplastyki

Jako dziedzina artystyczna, metaloplastyka jest jedną z najpopularniejszych technik wykorzystywanych do tworzenia dzieł sztuki. Jednakże wspomniana już wysoka jakość i trwałość surowca sprawia, że wyroby metaloplastyczne znajdują również szerokie zastosowanie jako artykuły codziennego użytku, takie jak:

  • Elementy wyposażenia wnętrz – metaloplastyka służy do wytwarzania typowo użytkowych przedmiotów, takich jak meble, pojemniki, np. na parasole, lustra, stojaki na butelki, wieszaki czy zastawy stołowe.
  • Artykuły dekoracyjne – na uwagę zasługują walory estetyczne wyrobów metaloplastycznych, takich jak świeczniki, kwietniki, pojemniki na serwetki i wiele innych.
  • Akcesoria Kominkowe – wytrzymały metal pozwala na wytwarzanie efektownych koszy na drewno oraz zestawów narzędzi kominkowych.
  • Elementy wyposażenia ogrodu – odporny na czynniki atmosferyczne metal sprawdzi się jako surowiec na ogrodzenie, bramę, grill czy artykuły dekoracyjne, np. donice do ogrodu.

Poza tym wyroby metaloplastyczne służą także jako elementy architektury, okucia i wiele innych.