Czym charakteryzuje się okap teleskopowy?

Okap to przydatne urządzenie kuchenne, które pozwoli zminimalizować poziom wilgoci oraz intensywnych zapachów podczas gotowania. Obecnie nie sposób sobie wyobrazić nowocześnie i funkcjonalnie urządzonej kuchni bez zainstalowanego w niej okapu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów okapów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników – jednym z nich są okapy teleskopowe.

okap

 Czym jest okap teleskopowy?

Okap teleskopowy to właściwie podkategoria innego rodzaju okapu – mianowicie okapu podszafkowego.

Zgodnie z nazwą okapy te montuje się zazwyczaj pod szafkami kuchennymi, zawieszonymi nad kuchenką – mówi przedstawiciel firmy Vilpe. – Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w kuchniach o niewielkim metrażu, gdzie wygospodarowanie miejsca na samodzielny okap może stanowić poważny problem. Raczej rzadko można natknąć się na okapy podszafkowe, które nie byłyby obudowaną szafką. Dodatkową cechą charakterystyczną okapów teleskopowych jest wysuwany przód, który można schować po wyłączeniu urządzenia. W ten sposób nie tylko oszczędzamy miejsce i ułatwiamy sobie korzystanie z kuchni, ale również możemy sprawić, że okap nie stanie się dominującym elementem wystroju wnętrza.

Jak wybrać okap?

O jakości okapu decyduje przede wszystkim to, z jaką wydajnością będzie w stanie oczyścić powietrze w kuchni z wilgoci i zapachów. Głównym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zatem wyrażana w metrach sześciennych ilość powietrza, jaką okap będzie w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Uznaje się, że żeby okap był skuteczny, powinien on być w stanie przefiltrować w ciągu godziny przynajmniej 6 razy więcej powietrza niż wynosi kubatura kuchni – generalnie jednak im więcej, tym lepiej. Kolejną istotną kwestią jest wielkość urządzenia – szczególną uwagę zwracamy na szerokość okapu, która powinna być nieco większa od szerokości kuchenki, gdyż tylko wtedy będzie on w stanie „zebrać” wszystkie powstające w czasie gotowania opary.

Rodzaj filtra w okapie

Decydując się na wybór okapu powinniśmy zwrócić również uwagę na rodzaj zastosowanego w nim filtra – kwestia ta ma istotny wpływ na jakość oczyszczania powietrza, a także nasze wydatki w związku z użytkowaniem urządzenia. Najczęściej stosowane są tanie filtry filcowe, jednak bardziej oszczędnym rozwiązaniem są filtry z aluminium – można je wielokrotnie czyścić i dzięki temu używać przez dużo dłuższy czas. Niektóre z okapów mają dodatkowe filtry węglowe, wyłapujące cząsteczki nieprzyjemnych zapachów.

Zalety okapów teleskopowych

Wspomniana kompaktowość okapów teleskopowych, dzięki której pozwalają one zaoszczędzić bardzo dużo miejsca w kuchni, to nie jedyny plus tego rodzaju rozwiązania. Bardzo istotną kwestią jest również cena, które jest stosunkowo niska w porównaniu do urządzeń o większych gabarytach. Jeśli posiadamy małą, zamkniętą kuchnię, okap teleskopowy będzie rozwiązaniem w sam raz dla nas.

śr. ocena 5 / głosów 2