Charakterystyka zamków wielopunktowych

Jeżeli zależy ci na solidnym zabezpieczeniu domu, siedziby firmy czy innego administrowanego przez ciebie budynku, potrzebujesz solidnych drzwi antywłamaniowych z odpowiednim zamkiem. Do drzwi wejściowych zawsze wybieraj atestowane zamki wpuszczane od znanych producentów. Za najlepsze zabezpieczenie do drzwi antywłamaniowych uznaje się zamki wielopunktowe. Czym dokładnie są tego typu okucia?

Czym jest zamek wielopunktowy?

Tradycyjne zamki jednopunktowe blokują skrzydło drzwi w ościeżnicy za pomocą ruchomego zaczepu w jednym miejscu, na wysokości okucia, czyli najczęściej tuż pod klamką. Oznacza to, że potencjalny włamywacz będzie musiał pokonać zabezpieczenie w tylko jednym miejscu, by móc uchylić skrzydło drzwi. Zamki wielopunktowe kotwią się w kilku miejscach, w dwóch płaszczyznach (poziomej i pionowej), wysuwając w dwóch lub trzech kierunkach. Na włamywacza, któremu udałoby się sforsować zabezpieczenie w centralnym punkcie, czeka niespodzianka – drzwi nie otworzą się, ponieważ są unieruchomione w ościeżnicy dodatkowymi bolcami albo ryglami przy górnej, dolnej lub przy wszystkich krawędziach skrzydła. Ich wyważenie jest więc praktycznie niemożliwe.

Dużą zaletą zamków wielopunktowych jest łatwość obsługi. Wszystkie punkty zaczepu sterowane są centralnym zamkiem, czyli za pomocą jednego klucza. Montaż takiego zamka eliminuje więc konieczność montowania dodatkowych zabezpieczeń, co jest rozwiązaniem wciąż bardzo często spotykanym w wielu obiektach mieszkalnych i biurowych – zauważa nasz rozmówca z DOM Polska. Ponadto, zapewniając lepsze przyleganie skrzydła do ościeżnicy, zamek wielopunktowy zwiększa szczelność drzwi.

Budowa zamka wielopunktowego

Łatwość użytkowania w połączeniu z wysokim poziomem bezpieczeństwa wynika z zastosowania szczególnych rozwiązań konstrukcyjnych. Każdy zamek wielopunktowy zbudowany jest z kilku podstawowych części. Pierwszy z nich to zamek podstawowy, zwykle wpuszczany, zapadkowo-zasuwkowy z wkładką bębenkową, montowany przy pionowej krawędzi skrzydła. Dodatkowe, wpuszczane zamki w ilości od jednego do czterech połączone są z zamkiem centralnym za pomocą cięgna. Cięgno, czyli listwa sterująca, sprzęga zasuwkę zamka podstawowego z zasuwkami zamków dodatkowych, co pozwala na jednoczesne uruchomienie wszystkich zasuwek.

Podsumowując, mechanizm wielopunktowy jest najlepszym wyborem dla osób poszukujących dobrego zamka antywłamaniowego. Wybierając konkretny model, koniecznie zwróć uwagę na to, czy zamek został poddany certyfikacji. Najlepsze z dostępnych na rynku zamków wyposażone są w dodatkowe systemy, zabezpieczające mechanizm przed stosowanymi przez złodziei technikami manipulacji.

śr. ocena 0 / głosów 0